İstanbulkart Nedir? İstanbulkart Ne İşe Yarar? İstanbul Kart Nasıl Alınır? İstanbul Kart Ücretleri..

Milyonlarca İstanbullunun her gün kullandığı İstanbulkart nedir? Nerelerde kullanılır? İstanbul kart ücretleri nasıldır? İstanbul kart nasıl ve nereden alınır?

istanbulkart

İstanbulkart Nedir ?

İstanbul’da yaşayanların ya da bir süreliğine İstanbul’da vakit geçirecek olan vatandaşların bir noktadan başka bir noktaya toplu taşıma ile gitmek için kullandığı karta İstanbulkart diyoruz. Eski tabirle “akbil” olarak adlandırılan bu kartlar para alışverişi yaparak oluşan zaman kaybını da önleyen akıllı kart sistemi aynı zamanda kullanıcılara çeşitli avantajlar da sağlıyor. Kartın temassız çalışma özelliği var. Bir çeşit akıllı bilet konumunda. Şehrin çeşitli merkezlerinden alınabilecek olan ulaşım kartları otobüslerden tramvaylara, vapurlardan metrobüslere, trenlerden teleferiklere ve hatta tuvaletlere kadar birçok alanda kullanılabiliyorlar.

İstanbulkart Ne İşe Yarar?

İstanbul sınırları içerisinde minibüsler dışındaki bütün toplu taşıma araçlarında kullanılabilen ve belediyelere bağlı olarak işletilen tuvaletler ile otoparklar için de geçerli olan bu kartlar çeşitli türlere ayrılır. Standart kartların yanı sıra öğrenci, yaşlı, öğretmen, mavi kart gibi seçenekler de bulunuyor. Her kart tipi için farklı ücretlendirmenin bulunduğu kartlardan yaşı ilerlemiş vatandaşlar ve bazı kamu görevlileri ücretsiz yararlanabiliyorlar.

Kredi sistemiyle çalışan bu ulaşım kartları için önden ödeme yapılması gerekiyor. Her kullanımdan sonra kartın temas edildiği makinanın ekranından güncel bakiyeyi görüntülemeniz mümkün. Bakiyeniz bittiği halde İstanbulkart’ı kullanırsanız “yetersiz bakiye” ibaresi ile karşılaşır ve hizmetlerden faydalanamazsınız.

Öğrenci ya da öğretmen kartına sahip olan vatandaşlar ise standart karta kıyasla hizmetlerden indirimli faydalanma hakkına sahip oluyorlar. Günümüzde iyiden iyiye yaygınlaşan ulaşım kartları sayesinde toplu taşıma araçlarında para alışverişi esnasında oluşan vakit kaybı ortadan kaldırılmış oldu. Bu sayede yolcu sayımlarının da kolaylaşması ile beraber İETT’nin ve diğer kurumların karar alma mekanizmaları da daha hızlı ve en doğru bilgiler ile hareket etmeye başladı.

Belirli bir süre içerisinde birden fazla toplu taşıma aracına binilmesi halinde de bu kartı kullananlar birtakım avantajlar elde edebiliyorlar. Aktarma yapıldığı zaman araca biniş ücretlerinde önemli bir indirim gerçekleştiriliyor. Ayrıca iki metro hattı arasında ya da bir metro hattı ile otobüs hattı arasında belirlenen resmi entegrasyon durumu varsa 5 kuruş, 10 kuruş gibi çok düşük ücretlerle de aktarma yapmak mümkün olabiliyor.

İstanbul Kart Ücretleri

İstanbul’da yeni dönemde geçerli olan ücret tarifesine göre tam bilet 2,60 Türk Lirası, öğrenci bileti 1,25 Türk Lirası, indirimli bilet ise 1,85 Türk Lirası olarak belirlendi. İlk binişlerde bu rakamlar ödenirken aktarma ücretlerinde ise indirimli(sosyal) fiyatlardan aktarma tarife olarak yararlanılabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında hizmet veren UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından alınan karara göre tam biletler için aktarma ücreti 1,85 Türk Lirası, öğrenci kartları için aktarma ücreti 0,55 Türk Lirası, indirimli(sosyal) kartlar için aktarma ücreti ise 1,10 Türk Lirası olarak belirlendi. Metrobüslerde ise tam bilet ücretleri 3,85 Türk Lirası’nı buluyor. 26 duraktan daha az seyahat yapmanız halinde ise durak çıkışlarındaki iade makinelerinden belli bir miktar ücreti geri alabilirsiniz.

İstanbul’da ulaşım kartlarından aylık bazda faydalanmak isteyen vatandaşlar için ise öğrenci kartları için 40 Türk Lirası, indirimli kartlar için 125 Türk Lirası, tam kartlar için ise 205 Türk Lirası ücret talep ediliyor. Bu kartlarda tam bilet için aylık 180 biniş hakkı bulunurken; öğrenci kartları ile aylık 200 biniş yapılabiliyor.

İstanbul Kart Nasıl Alınır? İstanbul Kart Nereden Alınır?

İstanbulkart için dolum yapan İETT gişeleri, büfe gibi merkezlerden faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde bazı toplu taşıma istasyonlarının girişinde yer alan insansız dolum makinelerinden bu kartları temin etmeniz mümkün.

Kartları alabilmek için gidebileceğiniz bir diğer yer ise İstanbulkart başvuru merkezleridir. Bu merkezler sayesinde yaşlı kartı, öğrenci kartı ve indirimli(sosyal) kart gibi seçenekler için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu merkezler genelde hafta içi sabah 08:00’da açılır, öğlen saat 12:30 ile 13:30 arasında molaya girer ve akşam 17:30’a kadar hizmet verirler. Hafta sonları ise 09:00’da açılırlar ve öğle arası için 13:00 ve 13:30 saatleri arasında molaya çıkıp 17:00’a kadar hizmet vermeye devam ederler.

İstanbulkart işlemleri için gidilebilecek başvuru merkezlerini görüntülemek için TIKLAYINIZ!

İstanbul Kart Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Ayrıca indirimli kart, mavi kart, 65 yaş üzeri kart almanın en kolay ve en zahmetsiz yolu İETT’nin kendi sitesi üzerinden T.C. kimlik numaranızla üye olup, online başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvuru sonucunda (2) iş günü içerisinde PTT kargo ile kapınıza kadar geliyor.

İstanbulkart temin etmek için online başvuru yapmak istiyorsanız TIKLAYINIZ!

yetersiz bakiye

İstanbulkart Bakiye Yüklemenin En Hızlı Yolu: İstanbulkart Mobil

Zaman dijitalleşme zamanıyken, istanbulkart da buna ayak uydurdu ve bakiye yükleyebileceğiniz, anlık bakiye görüntüleyebileceğiniz ayrıca en yakın yükleme ve harcama noktalarını görüntüleyebileceğiniz uygulama gayet kullanışlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir