Ageometretos medeis eisito!

Kulağa hokus pokus gibi gelen bu söz bize ne söylüyor? Gelin yakından incelemek için eski çağlara gidelim. Evet yolculuğa başlıyoruz. Peki nereye gidiyoruz? Platonun devrine ve akademisine. Evet geldik. Karşımızda bir kapı ve üzerinde tam da bu yazı: Ageometretos medeis eisito! Yani geometri bilmeyen giremez.

Bu yazı ne insanları ayrıştırmak ne de bilenin bilmeyene üstünlük taslaması için yazılmıştır. Peki niye yazıldı? Akademia denilen antik çağdaki eğitim kurumunun matematiksel ve akılcı düşünceye verdiği önemi göstermek için bir nevi. Eski zaman ilim ve bilim insanlarına baktığımızda tek yönde gelişmediklerini birçok alanda (tıp,astronomi, matematik, felsefe, mimari,resim…) öne çıktıklarını görürüz. Bu özellikleri aslında ayrı ayrı olduklarını düşündüğümüz alanların aslında hepsinin bir bütünün parçaları olduğu mesajını verir bize.

Peki neden o çağda geometri bilinmesi istenmiştir? Matematiğin düşünme şekline etkisi, yaşayış ve işleyiş gibi farklılıklara sebep olduğu saptanmış bir gerçek. Problem çözme, olaylara farklı açılardan yaklaşma becerisi kazandırarak hiyerarşik düşünmeyi sağlıyor. O çağdaki bilim insanları yürüyeceği mesafeyi, ekeceği tarlanın alanını, güneşin gölge boyunu kısacası etrafında gördükleri yaşadıkları ne varsa hayatın her yerine geometri gözlükleriyle bakmışlardır. Öğrendikleri kavramları kağıt üstünde bırakmayıp etraflarında görmeye çalışmışlardır.

Şimdi 4.yüzyıldan bugüne ulaşalım. 4.yy dünyasındaki geometrinin bilgisayarla harmanlanmış hali: Kodlama! Teknolojinin bırakalım günbegün değil her saat başı güncellendiği bir çağ 21.yy. Yapay zeka, makine öğrenmesi terimlerle ve Black Mirror gibi gündemde olan dizilerle gün yüzüne çıkıp halkın arasına karıştığı bir kavram bugün kodlama. Ve hangi alandaysanız kendinize çekebileceğiniz uygulatabileceğiniz bir yönde. Bu yönde türlü kurumlar eğitim vermekte.

Kodlama eğitimi veren kurumlarda öğrenme yaşının gün geçtikçe düştüğünü görüyoruz. Çocuklar için kodlama atölyeleri veren kurumlar çoğalmakta. Bu gidişle kodlamanın ilkokul müfredatına konma zamanı da yakın gözüküyor. 21.yy ında eğitim kurumlarının kapısında göreceğimiz yazıysa “Kodlama bilmeyen giremez” olacak gibi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir