Yine Yeni Yeniden Bir Yıl

Varoluşumun resmi kaydında değişikler meydana gelirken, 2018’e uzaktan bir bakmak ve 2019’a bu doğrultuyla başlamak adına 2018 ajandamı ve çayımı aldım, yazıyorum.

İçerik kısmıyla karşılıyor beni ajanda. İlgimi ve zamanımı harcadığım okul, grup, kurs, iş gibi bölümleri  yeterli sayfalar bırakarak bölümlere ayırmıştım. Bilmiyorum sizde durumlar nasıl ama ben böyle şeyleri yazarak düşünmesi sevenlerdenim. Şöyle karalama köşesi, beyin fırtınası yapılacak bir yer olmalı.

Kendime Verdiğim Öneriler,

-Daha az sosyal medya kullan. (sosyal medyayı bir önceki yıla göre daha bilinçli kullandığımı düşünüyorum. Ama tam anlamıyla mı? Sorgulanır.)

-Daha çok kitap oku! (Kitap okuma konusunda ilk 6 ay daha verimliydim, sonraki 6 ay daha çok insan okudum ;))

-Sağlıklı beslen. Her gün 2 l su içmek (Sağlıklı beslenme konusunda, az yemenin verdiği hafifliği yaklaşık 2 ay deneyimledim. Tam doymadan masadan kalkmak var ya onu yapmak çok rahatlık veriyor  vücuda. Bu arada su tüketimimi arttırdım ve bence bunu bir alışkanlık haline getirdim.)

-Yeni şeyler öğren.( İnsan nefes aldığını hissediyor.)

-Be positive. (Olan durumu tespit edip, kabullenip çözüm odaklı olmak benim için)

-Günlük tut. (Günlük tutmayı çok becerebilen bir insan değilim. Yaşadıklarımı yazdığım karakterlerin hayatına gerçekdışılıkla işlemek beni daha mutlu etti.)

-Etkinlik araştır. (Arkadaşlarımın tabiriyle “hadi bunu etkinliğe dönüştürelim” kafasındayım, hani derler ya etkinlikte duyacağın bir söz seni değiştirebilir, inananlardanım da.)

-Az insan, az eşya, az tüketim. Sadeleş.( Tam olarak bir sene önce bu konuya bayağı bayağı girmiştim. Liseden beri oda toplayan bir insandım[insan-ım?], masamın üzeri dağınık olurdu avutmam da şuydu: Çok şeyle uğraştığımın kanıtı bu. Kesinlikle hayır! Sırasıyla oda detoksu, rehber detoksu, sosyal medya detoksu, sosyal çevre detoksu uyguladım. Hafifledim. Tüketim konusunda ise bir nesnenin verdiği mutluluktansa, anları biriktirmeyi daha çok tercih etmeye başladım. Şu  an çok üstünkörü geçiyor olsam da, belki başka bir yazımda tekrar konuşuruz.)

-Kendine zaman ayır.(Kendinle buluş!)

-Yurtdışı kovala.( Üniversiteyi bitirmeden önce yaşanması gereken bir deneyim olduğunu düşünüyordum, 2018’den önce türlü girişimlerim oldu bu yönde. 2018’in Haziran ayında Aiesec projesiyle 7 haftalığına Ukrayna’ya gittim.)

-Para biriktirmeli. (güvence: D Açıkcası tüketimimi bu yönde şekillendirdim, almak istediğim şeye ihtiyaç mı istek mi filtresi uyguladım. )

Neler oldu neler bitti?

2018’de odağımı biraz daha netleştirdim diye düşünüyorum. Ama hala miyopum:D Sabah yataktan kalkmak için nedenlerim vardı. Değişiklik, farklılık deneyimleme düşüncesi hakimdi hala hakim yanlış anlaşılmasın. Yeni bir dil(Fransızca)  öğrenme deneyimim oldu. Bu aralar Rusça’yı deneyimliyorum;)  Grup terapilerine katıldım. Aiesec’e başvurdum. Kişilik analizi gibi insanı anlama amaçlı psikolojik konularda eğitimlere katıldım. Reelde yaşama ihtiyacıyla, sanalı arkaplana daha da öteledim. Yazılım, yapay zeka konularını takip ettim. Blog tutmanın beni mutlu ettiğini daha da anladım. Güzel dönüşler aldım bu yönde. Blog okuma alışkanlığı kazandım gibi gibi şeyler oldu. Hı bir de abim evlendi. Son 6 ayı daha güzel ve farklı bir yıldı benim için. 2019’a hazırız. Gönder gelsin.

Yılın son sözü “Aksiyona geçmeli.”


Photo: Anas Ebrahim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir