Ufuk Açan 6 Bilim Kurgu Filmi

Bilim kurgu severler burada mı? Sizi farklı dünyalara taşıyacak, yeni ufuklar açtıracak, teknolojinin hiç düşünmediğiniz yönlerine vurgu yapacak 6 filmi sizin için özenle seçtim.  Keyifli seyirler..

1. I Am Mother(2019)

İnsan ırkının ölümü ve yeniden doğuşu ile ilgili gerilim ve paranoya yolculuğunu konu alan Avustralya ve Amerikan ortak yapımı bilim kurgu gerilim filmi, robot(mother) tarafından yetiştirilen “Daughter” olarak adlandırılan bir genç kız, robot koruyucusu ”Anne” ile yalnız başına yaşamaktadır. Dünya artık eskisi gibi değildir. Robotlar dünyayı ele geçirmiş ve dünyada insan ırkına dair hiçbir iz kalmamıştır. Film, genç  kızın yaşam alanına yaralı bir yabancının gelmesiyle hareket kazanır. Gelen yaralı, genç kızla robot(mother) arasını bozacaktır. Çünkü dış dünya genç kızın sandığı gibi değildir, o zamana kadar dış dünyanın toksik bir toprak olduğuna inanmıştır ve genç kız radikal kararlar almak durumunda kalacaktır.

Nispeten küçük bir maliyete mal olan film, insan neslinin tükenme seviyesindeki bir olayın ardından insan medeniyetini yeniden başlatmak için 16.000 embriyoya ev sahipliği yapan fütüristik bir laboratuvar ortamında olan Anne ve Kızının üssünün sınırları içinde gerçekleşiyor.

Filmin son sahnelerine doğru iyice karmaşıklaşan ve izlerken sizde şok etkisi yaratacak sürükleyici olaylara hazır olun!

2. Intersteller(2014)

Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikededir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüz yüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucan deliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.

3.Her/Aşk(2013)

Theodore Twombly, eşinden boşandıktan sonra tek başına yaşamaya başlayan ve el işi mektuplar yazarak geçimini sağlayan bir yazardır. Bir gün reklamlarda gördüğü bir yazılımın işine yarayacağını düşünerek satın alır. Samantha isimli bir sanal zeka uygulaması sunan yazılım Theodore’un aklını karıştırarak ufkunu açacak sorular sormaya başlar. Yazılım sayesinde içinde bulunduğu yalnızlıktan kurtulan Theodore, Samantha’ya karşı ilginç hisler beslemeye başlayacaktır.

4.In Time/Zamana Karşı(2011)

Yine gerilim ve aksiyon dolu başarılı bir bilim kurgu filmini daha. Gerek kadrosu gerekse konusuyla övgülerin odak noktası haline gelen 2011 yapımı Zamana Karşı (In Time) ile distopik bir dünyaya adım atıyoruz.

5.Minority Report/Azınlık Raporu(2002)

Yıl 2045. Bir zamanlar cinayet oranında birinci sırada olan Washington şehri artık suç oranının en düşük olduğu şehir olmuştur. Bunun sebebi, polis teşkilatının cinayetleri işlenmeden önce tespit etme yeteneğine sahip “precog”lar kullanması ve böyle cinayet gerçekleşmeden önce müdahale ederek suçun önlemesidir.

Tom Cruise’un iyi bir performans gösterdiği Azınlık Raporu, zeki senaryosunun temelini meşhur bilim kurgu öyküsünden alıyor. Efsanevi yazar Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’de geçen, heyecanlı bir aksiyon filmi. Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur… Şimdiye kadar kölesi olduğu sistem artık John’un başının belası haline gelmiştir.

6.Contact/Mesaj(1997)

Pulitzer ödüllü Carl Sagan’ın aynı isimdeki romanından Oscar ödüllü Forrest Gump filmiyle tanıdığımız Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye uyarlanan başarılı film, evrenin kendisi ve insanoğlunun evrene dair oluşturduğu algı arasındaki çelişki üzerine önemli çıkarımlar, felsefi tartışmalar barındırıyor.

Çocukluğundan gelen merak ve heyecanla dünya dışı yaşamlara ve varlıklara inanan Dr. Eleanor Arroway, bu tutkusunu çocuk yaşta kaybettiği babasının da yardımlarıyla bir mesleğe dönüştürür. Dr. Arroway SETI isimli programda çalışan, dünya dışı varlıkları araştıran bir ekibin önemli gökbilimcilerinden biridir. Çocukluğundan bu yana umudunu asla kaybetmeyen ve her seferinde daha tutkulu bir şekilde radyo sinyallerini dinleyen kadın ihtiyacı olan fon desteğini de elde ettiğinde, rekabetçi çalışma ortamına ve uğradığı haksızlaklara rağmen, hayalini kurduğu ve gerçekliğine sıkı sıkıya tutunduğu dünya dışı varlıklardan ilk mesajını alacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir