Psikoloji Alanında Almanya’da Staj: “Staj yerimi kendim ayarladım”

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunlarından Yeliz Dinç‘ e yurtdışında yaptığı psikoloji stajını, kabul alma süreci öncesi ve sonrası süreçte neler yaşadığını, Almanya’daki yaşam koşullarını ve daha birçok konuda merak edilen soruları yönelttim.

1-Kısaca kendinden bahseder misin?

Merhaba! Ben Yeliz. Üsküdar Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünden 2019 yılında mezun oldum. Klinik ve bilişsel psikoloji ile ilgileniyorum.

2-Yurtdışında staj programına nasıl karar verdin?

Psikoloji bölümünü okurken mezun olduktan sonra klinik psikoloji yüksek lisansı yapıp ilerde de terapist olarak çalışmak istiyordum. Fakat üniversite son sınıfa geldiğim zaman, kendi içimde bazı kararsızlıklar yaşadım. Hem ileride gerçekten hangi alana yönelmem gerektiği hem de nerede okumak istediğim ile ilgili biraz daha düşünmeye ihtiyacımın olduğuna karar verdim. Bu nedenle de mezun olduktan sonra 1 yıl ara verip, staj yapıp hem kendimi daha çok geliştirmek hem de başka alanlarda ve yurt dışında tecrübe edinip gerçekten ne istediğime karar vermek istedim.

Heidelberg

3- Erasmus stajı mı gönüllü staj mı?

Erasmus staj başvuruları başladığı tarihte benim aklımda böyle bir staj yapmak hiç yoktu. Bu nedenle de dil yeterlilik sınavına girme ihtiyacı hissetmemiştim. Staj yapmaya karar verdiğimde ise dil sınavına katılmadığım ve tarihini de kaçırdığım için maalesef erasmus staj ile değil de; gönüllü bir şekilde gitmek zorunda kaldım.

4- Peki neden Almanya? Staj yerini kendin mi ayarladın, nasıl belirledin ve ne kadar süre orada kaldın?

Aslında sadece Almanya odaklı araştırma yapmamıştım. Hollanda’da da birçok yere e-mail attım fakat sonunda Almanya’ya gittim. Staj yerimi kendim ayarladım ve yaklaşık 3 ay orda kaldım. İlk defa yurtdışına tek çıkacaklar ve tedirgin olanlar için Almanya’da çok fazla Türk’ün yaşamasından dolayı buranın iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Heidelberg

5- Staj yeri bulmak için faydalandığın web-siteleri hangileriydi?

Bunun için özellikle belli bir web-sitesi kullanmadım. Öncelikle ne amaç doğrultusunda gitmek istediğime ve gittiğim zaman nasıl bir staj yapmak istediğime karar verdim. Benim istediğim şey kendimi araştırma alanında geliştirmekti ve bunun için de bir psikoloji laboratuvarına bakmam lazımdı. Araştırmalarımı da bu yönde yaptım. Kısacası Google’ladım. 😊

6- Başvuru ve kabul alma sürecin nasıl ilerledi?

Tahmin ettiğimden çok daha kolay oldu diyebilirim. E-mailime cevap aldıktan sonra Skype için gün belirledik ve bir mülakata girdim. Mülakat sohbet havasında geçti. Ben kendimi tanıttım, karşımdaki kişi de genel bir bilgilendirme ve gideceğim zaman neler yapacağımdan bahsetti. Konuşmanın sonunda hangi tarihlerde gelmek istediğim soruldu. Sonrasında bekleme/hazırlanma sürecim başlamış oldu.

Heidelberg

7- Hazırlanma sürecinde neler yaşadın? (Vize işlemleri, uçak bileti..)

Hazırlanma sürecim çok zor olmadı. Eğer Almanya’ya 90 günden az bir süre için gidecekseniz IDATA merkezinden randevu alıyorsunuz ve gerekli belgelerinizi onlara teslim edip, onların geri dönmesini bekliyorsunuz. Gerekli evraklar web sitesinde açıklamaları ile birlikte mevcut o yüzden evrak toplama konusunda zorlandığım bir nokta olmadı, staj için gittiğimi belirttim ve başvuru belgelerime Almanya’dan gelen davetiyemi ekledim. Kalacak yer olarak orada yaşayan bir tanıdığımızın adresini verdim. Uçak bileti gidiş biletimi aldım, dönüş için ise rezervasyon yaptım. Vizem yaklaşık 1 haftada çıktı.

8-Orada kalacağın yeri nasıl ayarladın?

Ennnnn zorlandığım nokta kesinlikle konaklama oldu. Ev aramaya Almanya’ya gitmeden aylar önce başlamama rağmen maalesef bulamadım ve oraya gittiğimde 2-3 gün bir akrabamın tanıdığında kaldım. Fakat kaldığım yer benim staj yerime çok uzaktı ve gidiş dönüş tren ücreti de çok pahalıydı. Bu nedenle acil kalacak yer bulmam gerekiyordu ama hangi yurda gidersem gideyim ya da hangi oda için birine yazarsam yazayım kimse 3 aylığına birini kabul etmiyordu. Ben de son çare sokak sokak gezip her Türk gördüğümde kalacak yeriniz var mı ya da yardımcı olabilecek birini tanıyor musunuz diye sormaya başladım ve kalacak yerimi dönercideki bir abiden buldum. 😊 Türk bir kadının yanında kaldım ve her anlamda bana çok yardımcı oldu, Almanya’da Türkler birbirine gerçekten çok destek oluyor.

9-Valizine neler koydun? Nasıl hazırlandın? Keşke şunu da alsaydım yanıma dediğin şeyler oldu mu?

Keşke şunu da yanıma alsaydım değil ama keşke şunu da yanıma almasaydım dediğim çok oldu. 😊 Almanya genellikle soğuk bir ülke olduğu için kalın kıyafetler almayı tercih etmiştim, kıyafet seçimim bu yönden doğru oldu. Yanıma bol bol hastalandığım zaman kullanabilmem için ilaç, krem almıştım bence en önemli koyulması gereken şeylerden biri bu. Bir diğeri ise en çok kullandığımız ve en çok kirlenen şeyleri fazlaca almak, iç çamaşırı ve çorap gibi. Çünkü sürekli kıyafetlerinizi yıkayamayabilirsiniz. Bunun dışında bana kalırsa özellikle de tek başınıza uzun bir yola gidiyorsanız taşımakta çok fazla zorlanacağınız şekilde valizlerinizi doldurmamak en önemlisi. Ben çok fazla doldurduğum için hem taşımada çok zorlandım hem de dönerken bazı kıyafetlerimi orda bırakmak zorunda kalmıştım ki oradan aldıklarımı buraya getirebileyim. ☹

Mannheim

10-Yaşadığın şehir ile ilgili biraz bilgi verebilir misin? Yaşam koşulları, kültürü ve insanları hakkında neler söyleyebilirsin?

Stajımı Almanya’nın Mannheim şehrinde yaptım. Şehir hakkında çok güzeldi, kesinlikle gidin gibi şeyler söyleyemeyeceğim çünkü çok küçük bir yer olmasının yanı sıra küçük bir İstanbul diyebilirim. Burada çok fazla Türk yaşıyor ve birçok Türk restoranı mevcut. Yaşam koşulları çok pahalı değil ve çok hareketli olmayan bir yer. Fakat Mannheim’a yaklaşık 40 dakika uzaklıkta olan Heidelberg şehri gerçekten çok güzel ve gezilecek birçok yeri mevcut. Yakınsanız kesinlikle uğrayın! 😊

Heidelberg

11- İletişimi nasıl sağladın? Program, dil şartı istiyor muydu?

Staj yaptığım kurumda herkesin İngilizcesi çok iyiydi bu nedenle çalışırken iletişimde bir sorun yaşamadım. Günlük hayatımda ise, benim gittiğim yer küçük bir İstanbul’du diyebilirim. Bu nedenle İngilizceden daha çok Türkçe konuştum desem yanlış olmaz. Dil konusunda bir sorun yaşamadım, dil şartı olarak İngilizce yeterliydi.

12-Stajyerlere ücret ödeniyor mu?

Bu durum nerede staj yaptığına bağlı değişebiliyor. Benim gittiğim yer tamamen gönüllüydü, herhangi bir ücret almadım.

13-Staj kapsamında ne tür çalışmalarda bulundun?

Klinik ve bilişsel psikoloji labinde çalıştım. Yürütülen bir proje vardı onun için gerekli dataların toplanmasında ve analizinde destek oldum.

14-Bu program staj anlamında beklentilerini karşıladı mı?

Beklentim, yeni bir şeyler öğrenmek ve hangi alana yönelmek istediğime emin olmak istememdi. Evet, bunları karşıladı.

15- Bu staj tecrübesi sana neler kattı?

Normal hayatımda yeni bir ortama girdiğim zaman genellikle sessiz kalan ve utanan biriyim. Stajın başlarında da bu şekilde davrandım fakat zamanla bunları aştım ve şimdi tekrar böyle bir ortama girdiğimde daha aktif davranabileceğimi düşünüyorum. Onun dışında ailemden ayrı tek başıma ilk defa bu kadar zaman geçirmiştim. Bu da çok değişik bir tecrübe oldu benim için.

16- Gideceklere önerilerin neler?

Asla yapamam dediğiniz şeyleri bile tek başınıza kaldığınızda yapabiliyorsunuz. Eğer diliniz çok iyi değilse bile çabalayın, sakın yapamam diye düşünmeyin. Özellikle ana dili İngilizce olmayan bir yere gidiyorsanız şöyle düşünün onların da ana dili İngilizce değil. Ve kesinlikle ortamlarda sessiz, utangaç değil daha çok atılgan olun, saçmalarım diye düşünmeyin ve saçmalayın. 😊

Bizimle staj deneyimini paylaştığın için teşekkür ederiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir