ODTÜ MATEMATİK BAHAR BULUŞMASI-2018

Merhabalar,

Bu yazımda geçtiğimiz haftalarda 4.sü gerçekleştirilen ODTÜ’deki matematik bahar buluşmasından söz edeceğim.Bahar Matematik Buluşması da nedir dediğinizi duyar gibiyim. Birbirinden farklı üniversitelerdeki öğrencilerin matematik konuşmak, tartışmak, öğrenmek amacıyla katılım sağladığı akademik menşeli bir çalıştaydır. Okumakta olan matematik öğrencileri tarafından yılda iki defa düzenlenip; çalıştay, davetli akademisyenler ve başvuru üzerinden öğrenciler tarafından verilir. Buluşmaların sabit bir mekânı bulunmamakla birlikte her seferinde farklı bir üniversitede gerçekleştirilmesine özen gösterilir. 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen bu buluşma matematikçi Cemal Koç’a ithaf edilmiştir.

-Cemal Koç’un Matematik Yolculuğu

Çalıştay, Düzce üniversitesi öğretim üyesi Müge Kanuni “Cemal Koç’un Matematik yolculuğu” adlı konuşmasıyla başladı. Cemal Koç’un eğitim öğretim hayatından, çalışmalarından bahsetti. Müge hanım daha öncesinde Cemal Koç ile Doğuş üniversitesi gerçekleştirdikleri Cebir Seminerlerinden bahsederken matematik alanında bir kitap bulduğumuzda onu grupça çalışırdık, birlikte elden geçirirdik diye belirtti. Matematiği bir zorunluluk olarak değil, bir tutku olarak resmetti bize. Yanında getirdiği matematik dergilerinden(matematik dünyası) de alıntılar yaparak devam etti.  Konuşmasını boğazı düğümlenerek bitirirken “Vefatının ardından Cemal Koç’u anmanın en güzel yolu matematik yapmaktır” diye de ekledi.

İlk defa katıldığım Bahar Matematik Buluşmaları, daha öncesinde de farklı isimlere atfedilmişti ve böylece matematikçilere  farkındalığımızı ve matematiğe ilgimizi arttırmış oluyordu. Matematiğin bir felsefesi vardı ve bu buluşma okulda gördüğümüz ders dışındaki matematiği de fısıldıyordu. Salona ilk geldiğimde bunu hissettiğimi söyleyebilirim. Büyük bir kalabalık bir amaç için toplanmıştı: Matematik. Haftasonunu buna ayıran yaklaşık 90 kişi vardı. İlk başta garipseyerek  baktığım bu durum sonrasında matematiğin lezzetini arttırdı.

Bu oturumdan sonraki eğitimler daha sayısal ilerledi. Konuşmacılarının tercihine göre eğitim yer yer Türkçe, yer yer İngilizce devam etti. Cebir, ileri analiz, ayrık matematik, diferansiyel denklemler gibi konulardaki oturumların isimlerini geçirmekle yetineceğim. Bu noktada, konu bütünlüğünün pek olmadığını gözlemledim. Yani her eğitim kendi başınaydı. Bir diğeriyle olacak bağlantı ve bitiminde bir sonuca bağlama, eğitimi daha verimli kılabilirdi diye düşünüyorum. Öte yandan ilk defa duyduğum terimlerle de karşılaşmadım değil.

-The Congruent Number Problem

-Uniformization,Periods and Transcendental Numbers

-Yüzeyler, Eğriler ve Yüzeylerin Gönderim Sınıfı Grupları

-Kesirlerin Toplamları

-Kürelerin Sonlu Grup Simetrileri

-Topological Space Form Problem

-Tiling Rectangles

-Grigorchuk Grubu

Bu yazı sizi meraklandırdıysa matematikle alakalı gelişmeleri, konferans, seminer ya da geçmiş çalışmaları incelemek isterseniz, Matematik dünyası dergisi ve buluşmanın bir destekçisi olan Türk Matematik Derneği sayfalarına uğramanızı öneririm.

Sözlerimi Ali Nesin’den bir alıntıyla noktalıyorum: ‘Matematik öğrenilmez, anlaşılır.

Anladığımız günlere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir