Müze Kart ile İstanbul’da Gezebileceğin 13 Müze

Evet evet. Okullar tatil oldu ver elini gezmeler mi diyorsun yoksa çalışıyorum ama hafta sonumu kaliteli geçirmek istiyorum mu? Ya da çocuklarımla birlikte gezelim, kültürlenelim mi? Hepsine yönelik bir yazı geliyor öyleyse tam senin için. Yerli turist olma vakti…

Müzelere ilgiyi arttırmak ve kültürel mirası geniş kitlelere yaymak amacıyla dünyanın birçok yerinde aynı gün (16 Ocak) kutlanan “Müzede Selfie Günü” gündem olmuşken ben de o sıralar Topkapı Sarayı’nı ziyaret ettim. Daha öncesinde gitmiş olmama rağmen her seferinde yeni bir detaya, yeni bir bilgiye rastlamıyor mu insan? Ya da yeni insanlarla tanışıyor, özellikle turistler. Ziyaret öncesinde Müze Kart çıkarttım. Şanslıydım ki yağmurlu ve soğuk bir havaydı, o yüzden hiç sıra yoktu. Sonrasında bu sene öncekine nazaran geçerli olan bütün müzeleri ziyaret edeyim diye geçirdim içimden ve google’layıp hangilerine gideceğime bakarken dedim ki bunu yazmalıyım. Birçoğumuz erteliyoruz ya da aklımıza gelmiyor yaşam telaşında. Böylece bu liste işimizi kolaylaştırır ve belki de arkadaşlarımızla, ailemizle gitme planı yaparız, harekete geçeriz diyerek başlıyorum.

Özellikle turistler derken ciddiydim. Bizler yakınımızda duran müzeleri gezmek için fırsat yaratamazken yabancı turistler taa nerelerden gelip geziyor, bu da bir gerçek. O yüzden yaşasın yerli turist olmak. Öncelikle ihtiyacımız olan şeyse: Müze Kart

Müze Kart Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan müzelere kolaylıkla giriş sağlayabileceğiniz 1 sene geçerli olan ziyaretçi kartıdır. Yani tarihe önem veren ve gezmeyi, sanatı seven herkesincüzdanında bulunması gereken kart:)

Müze Kart Ücreti Ne Kadar? Müze Kart Fiyatı 2019

Güncel Müze Kart fiyatı tam 70 TL, indirimli öğrenci Müze kart ise 30 TL‘dir. Bu ücret karşılığında edineceğiniz Müze Kart Türkiye çapında birçok müzede geçerli. Ayrıca 18 yaş altındaki gençler ve 65 yaş üstündeki bireyler, engelliler ve gaziler de müzelerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar.

Müze Kart Nereden Temin Edilir?

Müze Kart satın almak için kimlik kartınızın yanınızda olması kafidir. Eğer öğrenciyseniz, indirimli Müzekart için ayrıca öğrenci kartına ihtiyacınız var. Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Kariye Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi gibi yerlerden Müze Kart edinebilirsiniz. Sıra beklemek istemezseniz https://www.muze.gov.tr/tr/purchase?t=3 sitesinden kredi kartı bilgilerinizi girerek de müzekart satın alabilirsiniz. 5 TL kargo ücreti karşılığında evinize getirtebilirsiniz. Peki Müzekart kaç günde çıkar? Müzekart başvuru yaptığınız andan itibaren 5 gün içinde adresinize geliyor. 

Müze Kart nasıl kullanılır?

Müze kart alırken kimlik bilgileriniz karta işleniyor ve fotoğrafınız ekleniyor. Bu sebeple kart yalnızca sahibi tarafından kullanılabiliyor. Girişte kimlik denetimi olduğundan bir yakınınızın sizin kartınızı kullanması mümkün olmuyor.

Avantajları Neler? Neden Müzekart?

Avantajlarına gelirsek, öncelikle kartı alıyorsunuz ve bir sene ücretsiz gezmiş oluyorsunuz. Tek tek müze girişlerini hesaplarsanız maddi açıdan epey bir tasarruf sağlıyor. Sadece hesaplı oluşu değil, özendirici oluşu da önemli. Ne de olsa insanın elinde bir kart oldu mu gezdikçe gezesi geliyor. Ayrıca Ayasofya’nın önündeki o uzun gişe sırasını görmüşsünüzdür, kartınız olduğu için hızlı geçişle o sırayı beklemeden içeri giriyorsunuz. Ne çok kişi gitti de kuyruk var diye geri döndü oradan.Onun dışında aşağıdakiler gibi indirim imkanı yakalayabiliyorsunuz.

 • Devlet Tiyatroları: Devlet Tiyatroları’nın yerleşik sahnelerinde sergilenen etkinliklerde %40 İndirim İmkanı.
 • İstanbul Şehir Hatları: Eminönü, Beşiktaş ve Ortaköy iskelelerinden Kısa Boğaz Turlarında %25 indirim, Uzun Boğaz Turları ise %20 indirim imkanı.
 • Harbiye Askeri Müzesi: Tam bilet %20 indirim imkanı.
 • Rahmi M. Koç Müzesi: Tam biletlerde %20 indirim, müze mağazasında ise %10 indirim imkanı.
 • Sakıp Sabancı Müzesi: İndirimli bilet fiyatı (10 TL), tasarım mağazasında %10 indirim imkanı.

Müzekart geçen yerler listesi 2019

Müze Kart ile İstanbul’da Gezebileceğin 13 Müze

 • İstanbul Fethiye Müzesi
 • İstanbul Modern
  [Müzekart ile İstanbul Modern’i yılda birkez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. (Perşembe günleri ücretsiz olduğundan karta ihtiyaç duymadan da ziyaret edebilirsiniz.) ]

Listedeki başlıklar, müze sayfalarına gitmektedir.

Listedekilerden en çok ziyaret edilen neresi diye merak ettiğimde 2018 yılında en çok ziyaret edilen müze, 2 milyon 980 bin 450 kişiyle Topkapı Sarayı Müzesi olmuş. İkinci ise 2 milyon 890 bin 873 kişi ile Ayasofya Müzesi olmuş.

Müzekart bu müzelerde geçmez!

Müzekart İstanbul’da en çok ziyaret edilen bazı yerlerde geçmez. Sebebi ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine başka işletmeler tarafından işletilmesidir. Bu yerler;

 • Dolmabahçe Sarayı
 • Beylerbeyi Sarayı
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Galata Kulesi

Kültür Bakanlığı’na bağlı olup da Müzekart’ın geçmediği birkaç nokta var. Daha doğrusu özel bölümlerin extra ücrete tabi olduğu yerler. Topkapı Sarayı’nın harem dairesi ve Aya İrini Anıt Müzesi bünyesindeki bazı yapılara bir miktar ücret ödeyerek giriş sağlanıyor.

Museum Pass nedir?

Eğer yabancı bir misafiriniz olursa, Türkiye’ye gelen yabancı turistler için de Müzekart imkanı bulunuyor. Museum Pass Istanbul adındaki 5 günlük İstanbul Müzekart ücreti 185TL, tüm Türkiye’de geçerli olan 15 günlük Museum Pass Turkey kartı ise 315TL.

Yazımı noktalarken; instagramda yapmış olduğum soru cevap kısmından gelen müze önerilerini de paylaşmak istiyorum. Müzekartla olmasa da makul ücretlerle girebileceğimiz Oyuncak Müzesi, Türvak sinema-tiyatro müzesi ve masumiyet müzesi gelen önerilerdi. Son olarak; ülkemiz, kültürel kodları, tarihi dokusu, coğrafi  uzantılarıyla tüm dünya için oldukça kıymetli bir ülke özelliğine sahip. Gezdikçe sahip çıkıp, öğrenip; öğrendikçe bu topraklarda yaşayanlar olarak farkında olalım. Turist kalın efendim.  Hoşçakalın.

Müze Kart ile İstanbul’da Gezebileceğin 13 Müze” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir