Kültürlü Olmak ya da Olmamak

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için hava gibi, su gibi, ekmek gibi temel ihtiyaçlarımız var. Kültür dediğimiz kavram olmazsa olmazımızdır bu noktada. İlber Ortaylı hocanın meşhur ‘ çok cahilsin keşke ölsen’ repliğindeki cahillik durumu. İşte! Peki kültür dediğimiz nedir? Sözlük tanımıyla bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının topu. Birey içinse hayata bakışı, gündeme hakimiyeti, etrafına farkındalığı simgeler. Kişinin kültürel hassasiyete sahip olması ise kültürel faaliyetlerde bulunmasıyla sağlanır. Sinema, tiyatro, opera, konser, bale, kitap okumak… gibi faaliyetler bizlerin tecrübe kazanmasını, farklı perspektiflerden hayata bakmamızı, sosyal bir insan olmamızı sağlar. Gerçekleştirdiğimiz ‘Sosyokültürel Araştırma’ ile kültürel faaliyetlere ne derece önem verdiğimizi ve katıldığımızı araştırdık. Araştırma 563 kişiyle yapılmış olup 377 erkek ve 168 kadın kullanıcımız araştıramamıza katılmıştır.

VİZYONDA NE VAR?

Sinema sektörü bir yol gibidir. Günbegün yeni filmlerin eklenmesiyle zenginleşir, yol devam eder. Bu yol eskiden bugünden gelecekten bir dünya sunar önümüze. Bu kimi zaman bir dram,bir komedi, bir korku olur. Hikayesiyle ağlatır, karakterleriyle güldürür. İnsanın hayal dünyasını besler, izleyene bir mesaj verir. Kullanıcılarımızın %34,6’sı ayda ortalama 1 kez vizyonda ne var deyip sinemaya gittiğini söylerken, %24,7’si sinemaya gitmiyorum diyor. Pek ala sinemaya gitmeyip film izleyenler de bulunuyor. Fakat bu yüzdelerden halkımızın sinema izleme girişiminde az bulunduğunu çıkartıyoruz. %18,8’lik kısım ayda 2 kez, %11,9’lük kısım ayda 3 kez , %6’lık kısım ayda 4 kez ve %4,0’lık kısım ayda 5 kez ve üzeri sinemaya gitmekte olduğunu belirtiyor.

ÜÇ İKİ BİR PERDE!

Kültürel gelişmeyi sağlayan gizil güçlerden biri sanatsal ve eğitsel bütünlüğüyle tiyatrodur; öyle ki sanatsal duyguyu en etkin biçimde topluma aktaran bir araç durumundadır. Tiyatro uyarı görevini yaptığı kadar, topluma duyarlılık da kazandırır. Ne var ki buna rağmen toplumumuzun tiyatroya %60,6’sı gitmiyorum diyor. Bu oranı %17,6 ile ayda 1 kez, %8,3 ile ayda 3 kez, %7,1 ile ayda 2 kez, %4,4 ile ayda 4 kez ve %2 ile 5 kez ve üzeri ayda ortalama gittiğini söylüyor. Tiyatroya bu anlamda maalesef yeteri kadar önem verilmiyor. Hep aynı örgüden oluşan özgün olmayan diziler yahut kalitesiz içerikte kısa videolar ortalıkta dolanırken tiyatro sanatının, sanatçının, ekibin, yazarın emeğinin değerinin anlaşılması için çalışmalar yapılmaktadır.

OPERA MI? YA UYURSAM?

Kültürel faaliyetlerden diğerleri ise bale, opera, konser sayılabilir. Ayda ortalama kaç kez bale, opera, konser (diğer) gidiyorsun diye sorduğumuzda %66,1 Gitmiyorum, %13,9 1 kez, %6,6 2 kez, %8,5 3 kez, %2,7 ise 4 kez cevabını oyladı. Bale, opera türlerinin ülkemizde halk tarafından tiyatro, sinema gibi sindirilmediği gerçeğinin oranlara yansıdığını görebiliyoruz. Ayrıca opera bale sırasında uyuklamak farklı yerlerde işlenen, toplumu yansıtan bir motif olmaktadır. Konserlerse özellikle genç kitleler tarafından tercih ediliyor.

OKUYOM BEN YA!

Okuma bir arayıştır, hakikati, doğruyu, güzeli arayış…Her okuduğumuzda kendimizi buluruz. Okuma insanlığın, umut ve heyecan noktasında birleştiği yerdir. Okumak yeni ufuklara açılmaktır.

Kültürlü bir insan olmanın en etkili yolu okumaksa… Okuyom ben ya! Yaygın anlamda baktığımızda Okuyorum ben denildiğinde öğrenci olunduğu anlaşılırken kitap okurluğu sonradan akla gelmektedir. Ayda kaç kitap okuduğumuzu sorguladığımızda ise %30,2 ayda 1 tane kitap okuduğunu belirtirken, %20,8 ayda 2 kitap , %18,8 ise açıkça okumuyorum diyor. %15,6 ayda 3 kez, %7,8 4 kez, %6,8 ayda 5 kez ve üzeri kitap okuduğunu söylüyor.

GEL ARKADAŞIM!

Okul hayatı iş hayatı düzenlerinden kimi zaman nefes almak isteriz ve sosyal aktivite yapmaya yöneliriz. Peki, arkadaşlarımızla ne sıklıkta bu anlamda zaman geçiriyoruz? %24,5’lik kısım ayda 1 kez, %19,5’lik kısım ayda 2 kez ve %16,7 ise hiç zaman geçirmiyorum diyor.

%16,2’lik kısım 3 kez, %15,3’lük 5 kez ve üzeri ve %7,8’lik kısım ayda 4 kez arkadaşıyla sosyal faaliyetlerde bulunuyor. Baktığımızda oranların durumu birbirine yakın. Bu durum kişilerin sosyal benliklerine göre değişkenlik gösterse de bireyler arkadaşlarına ‘Gel Buraya gidelim, arkadaşım demeyi tercih ediyor.

HEP ARKADAŞ HEP ARKADAŞ, YA AİLE?

Arkadaşlara ayrılan zaman ve yapılan aktiviteler oladururken bir yandan da ailelerin sitemlerini duymaktayız. Hep arkadaş hep arkadaş’lar, arkadaşın kurtarmayacak ama seni’ler, biz burada neciyiz’ler… Evet, arkadaş-aile diyalektiği…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir