Korkarak Yaşıyoruz: Kaygılar!

Yaşıyoruz. Hayattayız ama korkularımızla yaşıyoruz. Korkarak yaşıyoruz. Korkularımız bizim kimliğimizde yer ediniyor. Korkular, kaygılarımızla beynimizde bir çöp poşeti gibi barınıyor. Evet gelelim kaygıya… Geçtiğimiz sene bu konuda nasıldınız? Kaygılı bir insan mısınızdır? Nelerden kaygı duyarsınız, düşündünüz mü? Kaygı tabiri, ilk sınav heyecanında çalınmıştır kulağımıza. Heyecan iyidir ama heyecan kaygıya dönüşüyorsa orada bir sorun vardır derlerdi ya eğitimciler. Evet bize öğretilen bu ve biz en çok kaygıyı %35,26 oran ile sosyolojik bir kaygı olan başarısızlığa uğramaktan duyarız. Sanki başarısız olsak başka deneme hakkımız yok, sanki her atışta 100’ü bulmak zorundayız. Hayır! Bulmak zorunda değiliz. Çok geleneksel bir örnek olacak ama Edison 100.denemesinde ulaşmadı mı başarıya? Bazen bu işe isteğimiz, sabır ve emekle sınanıyor değil mi? Başarısızlıklarınızı kabullenin. Dahası belki şu an sağlığımız yerinde, yaşımız genç. Lakin diğer kaygıyı hasta olma korkusu takip ediyor %34,10 ile. Hayatın mükemmel olmasını bekliyoruz. Tabi ki herkes kötü şeyler yaşamak istemez kim ister. Ama hayat bu. Kötü şeyler de gelecek başımıza. Mühim olan her şeye rağmen yaşamak!

Direnin sevgili okur direnin.

Diğer kaygı nedenlerine baktığımızda sırasıyla geçim sıkıntısı(%30,01)… Hayat pahalı diyorlar. Belki bir şeye erişim kolaylaştı, çeşitlendi. Şu an her şey çeşitlendiği için ihtiyaçlar da çeşitlenip arttı. Eskiden yoksulluk vardı evet ama herkeste vardı. Kiralar, okul masrafları, kredi kartlarının nasıl ödeneceği kaygıya sebep oluyor. Diğer ve daha psikoloji içeren kaygı: Yalnızlık(%24,77). Yalnız kalma durumu. Kişide boşluk ve dışlanmışlıktan dolayı oluşabilir bir his. Gerçi etrafında insanlar olsa bile paylaşımlarda bulunamıyorsa kişi kendini yalnız hisseder. Aslında yalnızlık tek başınalık desek daha az korku veren bir kelime değil mi? Yalnızlık korkusu tamamen zihnimizin bir tasarısı ve ilüzyon. Yani bu korkuyu doğurup büyütüp sonra kendi yaptığımız şeyden korkuyoruz. Neden yalnızlıktan korkarız? Yaşlanınca bakacak biri olmayacak diye mi ya da yalnız kalmaktan sıkılıyorum mu cevap? Asıl korktuğumuz yalnız olmak değil de başınıza bir şey geldiğinde sığınacağınız, sizi koruyacak kimsenin olmadığını düşünmeniz ve bu yüzden korkuyor olmanız olmasın? Hayatla tek başına mücadele etme korkusu olmasın?

Kaygı sebeplerini hukuksuzluk(%21,25), terör saldırısı(%13,11), işsizlik(%10,46) ve en son %4,91 ile teknolojik gelişmeler takip ediyor. Adli işlemlerde uğranılır mı denilen hukuksuzluk örnekleri, ülkenin huzurunu bozacak saldırılar, çokça duyduğumuz ‘o kadar okudum ama işsizimler’ ve ‘robotlar insanları ele mi geçirecekler’ kaygı sebebi düşüncelerimizden.

YAŞADIĞINIZ HAYATTAN MEMNUN MUSUNUZ?

Şu kavga bir bitse dersin

Acıkmasam dersin,
Yorulmasam dersin;
Çişim gelmese dersin,
Uykum gelmese dersin;
Ölsem desene! /Orhan Veli

İnsandan bahsediyoruz değil mi? Şiirde bahsedilen gibi, insandan her zaman daha fazlasını istemeye meyilli bir canlıdan. Biz insanlar konuşuruz şu şöyle olsun, bu böyle olsun. Her zaman bir pürüz buluruz. Hatta öyle ki bardağın dolu tarafını görmeye çalışanları bile gerçekdışılıkla suçlarız. İnsan ben nerdeyim nereye gidiyorum diye sormalı tabiî ki. Hayatımda değiştirmek istediğim neler var demeli.

Bir şeyi kaybederken değerini anlarız. Ben nelere sahipmişim de farkında değilmişim deriz. Biz de katılımcılarımıza sorduk hayatınızdan memnun musunuz diye ve %33,8’i orta düzeyde memnunken, %13ü diyor ki: Bu hayattan öyle memnunum… %14,8’i ise karamsar kalıp hiç memnun değilim diyor.

Bu hayat sizin sevgili okur, bu yüzdeler kendinizle barışık olup olmadığınız. Direksiyonda siz varsınız. Yoksa nasıl yol alacağız? 2018’in her günü bir öncekinden dolu geçsin. Yaşama sahipsiniz bunun farkında olun.

Sevgiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir