Java Yolculuğu Başlasın

Selamlar,

Size aldığım ve yapmak istediğim bir karardan bahsetmek istiyorum. Bu kararım yazılımla ilgili çoğu bölümün gerekliliği olan yazılım dillerinden biri: Java… Nasıl kültürlerle alakalı bir bölümün birden çok yabancı dil bilmesi gerekliyse bizler (Matematik mühendisliği okuyanlar) için de durum öyle. Okulda şu, şu dilleri görüyorum. Eee ama şu, şu dilleri görmüyorum ve nasıl halleceğim gibi düşüncelerle okumakta olan biz öğrencilerin biri elinden tutsa hiç fena olmazdı değil mi? Gerçi bu anlamda okulların, bazı derneklerin ücretsiz kursları yahut youtube dediğimiz dünyada bir sürü uygulamalı kaynak sunuluyor önümüze. Birazca araştırmak, bir tutam istek ve bir bardak kararlılıkla olabilir diye düşünüyorum  Burada şu duruma da dikkat çekmiş olayım. Birçok öğrenci mesela ücretli kurslara yazılıp eğitimi ve sertifikayı alıyor. Ama kendi tek başına oturup yazayım dese henüz o dili sindirememiş oluyor. Bu durum okulda aldığımız derslerde de sık oluyor. O yüzden -kendi adıma- bu tarz kurslara gitmek yerine araştırıp kaliteli ve ücretsiz ya da makul ücretli olanlarını kovalamaya çalışıyorum.

Javaya gelirsek… Hep aklımda java, python gibi birkaç dili öğrensem diye geçiriyordum. Beni harekete geçirense bir arkadaşım oldu. Bana 21 günde java öğrenelim mi dedi. Neden 21 gün diye sorabilirsiniz. Okuldaki(YTÜ) hocamızdan bir kitap önerisi almış ve  kitap 21 günde java öğren diyor. Böylece başlamış olduk. Hatta kitabı ilk bitirene ödül bile koyduk 

Okul, 2.vize, final derken tatil geldi ve tam zamanı deyip pdf’ine ulaştığım kitaba başladım. Konuları gün gün ayırmış, 21 günde bitereceğini vadediyor.

Bilgisayar çantaya, rota kütüphane deyip orda kitabın 1.gününü bitirdim. Zaten ilk gün javanın felsefesini vermeye çalışıyordu ve “Hello World” yazıyorduk.

2.güne ise bugün arkadaşımla birlikte baktık. Burada size eğer programlama için bir şeyler yapacaksanız birisiyle birlikte çalışmanızı öneririm. Çünkü sizin görmediğiniz bir yeri o görebiliyor ya da tam tersi. Ya da ya sonra çalışırım deyip savsaklamanıza müsade etmemek için arkadaşınız sizi motive ediyor. Çalışmak daha eğlenceli hale gelebiliyor yani. Spora biriyle birlikte yazılıp şevke gelmekle aynı. Ve en iyi öğrenme yolu anlatmaktır ya. Kesinlikle daha iyi öğreniyorsunuz.

Evet elimizdekilere bakarsak… Şu anda youtubeda “Bilgisayar Kavramları”ndan da javaya başlamış bulunuyorum. Hem elimdeki kitabın pdf’inden hem de Şadi hocanın anlatımıyla ilerlemeyi düşünüyorum.

Java öğrenirken blogumda da birlikte java öğrenelim gibi bir seri oluşturayım dedim. Yola çıkarken yanımda olmanızı istedim. Başlayalım mı?

O zaman sıkı tutunun, java yolculuğu başlıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir