İSTANBUL’DA GİDİLESİ 21 KÜTÜPHANE

Merhabalar,

Bu yazımda ders çalışmak, kitap okumak ya da işlerinizi ayarlamak için kullanabileceğiniz İstanbul’daki kütüphaneleri toplamak istedim. Bir sürü insanın aynı ortamda çalışıyor olmasını motive edici bir unsur olarak gördüğüm için kütüphane ortamlarını severim. Çok çeşitli kütüphane kültürüm bulunmasa da(çünkü beğendiğim varsa bıkana kadar devamlı birine giderim) hem bir toparlamak hem de sizden gelen cevaplarla yenilerini keşfetmeye bir yol çizmek adına başlıyorum.

1.Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi |Beyazıt:Tarihi dokusuyla hem binanın tarihini hem de lise zamanlarımda çok sık gittiğimden kendi tarihimi hatırlatan bir kütüphane. Konumu nedeniyle ulaşım kolay. Kitap ödünç alma işlemleri çok rahat. Daha yeni çıkmış kitaplarla da karşılaşabilirsiniz. Hatta bunun burada ne işi var bile diyebilirsiniz. Kitap bağışı da kabul etmekte. Farklı alanlarla dergiler bulunmakta. Haftanın her günü 08.00-22.30 saatleri arasında hizmet vermekte.

2. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi | Gülhane: Gülhane Parkının girişinde bulunan müze kütüphane; ahşap merdivenleri, sediri ile farklı bir hava yaratıyor. Girişte bulunan Ahmet Hamdi’nin heykeli ve içeride daha başka yazarlarımızın şairlerimizin eşyaları sergilenmekte. Alt katında bulunan piyano ortamın entelektüelliğini haliyle arttırıyor. Eğer şanslı gününüzdeyseniz  piyano dinletilerine denk gelebilirsiniz. Ayrıca alt katında farklı içerikte etkinlikler düzenlenmekte, takip edebilirsiniz. Gelen kitle olarak diğer kütüphanelerden farklı olduğunu da söyleyebilirim. Test kitabıyla gelen öğrencilerden ziyade bilgisayarıyla çalışan insanlar görmek mümkün. Önemli detay, kitaplar ödünç verilmiyor. Dergi ve kitap çeşitliliği var. Pazartesi-Ctesi 08.30-20.30 saatleri aralığında hizmet vermekte.

3. İÜ Merkez Kütüphanesi |Beyazıt: Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesinin hemen karşısında bulunan İstanbul Üniversitesi Merkez kütüphanesine ilk gidişim, Orhan Kemal’de yer olmamasından dolayıydı. Tarihi atmosferini girdiğinizde hissediliyorsunuz evet ama, üniversiteye bağlı olduğunu da hatırlatıyor size. Diğer birçok üniversitenin girişte o üniversitenin öğrencisi olma şartı koşuluna sahip olması, İÜ Merkez kütüphanesi için geçerli değil. Sınav haftaları dışındaki zamanlarda herkese 24 saat açık. Kedilere de 🙂 Not: Şu anda kütüphane kapalı, yerine yenisi yapılacağı söyleniyor..

4.İBB Atatürk Kitaplığı | Taksim : 24 saat açık. Dizaynı ve konumu güzel. Çoğunlukla lise ve üniversite öğrencileri kütüphaneyi kullanmakta. Boğaz manzarasını gören kısmı boş bulabilirseniz iyi. Gerçi girişte size yer numarası veriliyor. Ona göre oturma düzeni olmuş oluyor. Bu özelliği ile diğer kütüphaenelerden farklı. Süreli yayınlardaki çeşitlilik güzel.
Özellikle sınav haftaları kalabalık oluyor. Eğer erken gitmediyseniz yer bulmanız zor olabiliyor. Erken gitseniz bile kapıda girmeyi bekleyen bir sırayla karşılabilirsiniz.

5.SALT Galata |Karaköy: Eski Osmanlı bankası. Zamanında Fransız bir mimar tarafından yapılmış. Çalışma alanları kullanışlı. Hiç gidip yer bulamadığım olmadı. Kütüphane içindeki sergi sayesinde bir taşla iki kuş vurdum dedirtiyor size. Ayrıca zaman zaman workshoplar ve atölyeler oluyor. Pazartesi günleri dışında açık. 9 Ocak’ta Tomur Atagök ve Yusuf Taktak’ın söyleşisini değerlendirebilirsiniz.

6.Merkez Efendi Şehir Kütüphanesi |Zeytinburnu : Kimsecikler bilmesin kütüphanesi Verdiği hizmet olarak benim için en zirvede olabilir. Kayıt olup oradaki kitapları ödünç alabiliyorsunuz. Giriş-çıkışlar kartla yapılıyor. Örneğin; dışarı çıkacaksınız. Kartınızla kısa süreli ya da tamamen çıkış yapacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Böylelikle kütüphane daha verimli kullanılmış oluyor. Çünkü özellikle haftasonları çok kalabalık oluyor. Kalabalık olmasının bir başka nedeni de kahve, çay, çorba ikramlarının olması desek yanlış olmaz. Evet, yanlış duymadınız. Belirli saatlerde kantin kısmında ücretsiz kahve, çay ve çorba dağıtılıyor. Çeşitli konularda kitaplar ve güncel dergiler de bulunmakta. İnterneti de iyi. Ulaşım için, Topkapı tramvay durağında inip 10 dakika kadar yürümeniz gerekmekte. Panorama müzesine yakın. Kısacası çalışmak için tercih edebilirsiniz.

7. Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi | Üsküdar: Minicik, tatlı bir kütüphane. Cemil Meriç kitaplarının olduğu kısmı bir ayrı severim. Yedi Güzel Adam olarak bildiğimiz Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Alaeaddin Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan, Erdem Bayazıt ‘ın sözlerini kütüphanenin birçok köşesinde görebilirsiniz. Haftanın yedi günü 8.30-18.30 saatleri arasında açık. Çay ikramları olmakta ayrıca.Üsküdar meydandan kolay bir şekilde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

8.Salt Beyoğlu | İstiklal:Kütüphane olarak değil de okuma salonu olarak geçse de listeme eklemekten çekinmiyorum. 2-3 sene önce mimarlık okuyan bir arkadaşımın sergi ödevi için gitmiştik. Geçenlerde yolum bir kez daha düştü. Okuma salonu kısmıyla karşılaştım. Bayağı şaşırdım. Çok büyük olmasa da hoş sakin bir ortam. İstiklal caddesinde bulunması da ++++

*Listenin bundan sonrası benim de gitmediklerim. Bu liste sayesinde umuyorum ki ben de gideceğim:)

9.Üsküdar Şemsipaşa Kütüphanesi |Üsküdar : Deniz kenarında huzurlu bir yer olarak tavsiye edildi. Her gün 08:00 – 22:30 saatlerinde açık.

10. Kadın Eserleri Kütüphanesi | Fener:Vakfın kurduğu kadınların çıkarmış olduğu yayınları barındıran bir kütüphaneymiş. Ne yalan söyleyeyim isim bir sempati oluşturmadı değil. Merak ettim. Feminiklik yapmıyorum, tamam;)

11.İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) | Bağlarbaşı:Kütüphanenin içi büyük ve tam anlamıyla kütüphane bu dedirtiyor.

12. Kemal Tahir Kütüphanesi| Pendik: Görsel anlamda güzel. Haftanın 7 günü: 08.30 – 20.30 saat aralığında açık.

13.Caddebostan Kültür Merkezi Butik Kütüphane | Caddebostan:İlk butik sanat kütüphanesiymiş.

14. Beyazıt Devlet Kütüphanesi |Beyazıt:Türkiye’de devletin kurduğu ilk kütüphane olma özelliği taşıyan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, haftanın her günü 24 saat açık.

15.Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi | Beyoğlu: Mimarlık tarihi, sanat tarihi, seyahatnameler, Osmanlıca kitaplar, İstanbul ile ilgili yayınlar, dergilere sahip. Herkese açık kütüphanenin harita ve zengin fotoğraf arşivinden yararlanmak mümkün. Kütüphanede ayrıca kış boyunca ayda en az 2 konferans düzenleniyor, sergiler açılıyor.

16.Köprülü Kütüphanesi |Çemberlitaş: Çemberlitaş’ta Divanyolu üzerinde, Sultan II. Mahmut türbesinin karşısında. İstanbul’da kütüphane olarak tasarlanan ilk yapıymış. Köprülü ailesi tarafından bağışlanan koleksiyonlarla Türkçe, Farsça ve Arapça dillerinde çok sayıda değerli basma ve yazma eserler ile suyolları haritaları bulunmakta imiş.

17.İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi | Beyoğlu

18.Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi | Süleymaniye

19.Atıf Efendi Kütüphanesi | Vefa

20. American Research Institute Kütüphanesi | Bebek-Arnavutköy

21. Türkan Saylan Kültür Merkezi Kütüphanesi | Maltepe

Evet, listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. İlk 8 tanesi gidip gördüğüm, sonrakiler ise instagramda size sevdiğiniz kütüphane hangisi diye sormuştum, cevap olarak gelenler ve birkaç tanesi de araştırdığımda karşıma çıkanlar. Sonrakilerle ilgili çok fikir beyan etmemiş olsam da keşfettikçe buradan da paylaşırım. Sayfalarını bulduklarımı link olarak ekledim, oradan detaylı bakabilirsiniz. Yorum veya önerileriniz olursa yazının altına bekliyorum. Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir