HAFTASONUNA MİNİ BİR SERGİ ÖNERİSİ: Gelecek Anlatıcıları /Fortune Teller

Evet bu sayfaya uğradıysan, haftasonunu renklendirecek bir etkinlik aramaktasın demektir. Zorlu PSM’de Digi.logue’un düzenlediği Gelecek anlatıcıları sergisini haftasonuna senin için bir öneri bırakıyorum.

Bu sergi pek bilindik sergiler gibi değil. Estetik görünümü teknolojiyle yoğurarak gelecekle alakalı mesajlar seriyor önümüze.Minimal çizgilere sahip. Eserler iş, sanat, akademi dünyasının öncü 11 ismi tarafından oluşturulmuş; çizim, heykel, kod, metin, film gibi çeşitli alanları içeren bir grup sergisi.

Sergide Türkiye’nin yaratıcı endüstri ve teknoloji odağına vurgu yapan projeler bulunuyor. Bizleri gelecek kavramı üzerinde düşündürmeye çağırıyor. Teknolojiye bağlı gelecek olan  gerçek gelecek hakkında fikir verirken insan-robot ve mekanikleşme konularına farklı bir bakış açısı sunuyor.

Dijitalleşmiş modern dünyada fazlalaşan benliklerimizin konumunu belirlemek istersek, sergi insan bedeni, yapay zeka, yanıltıcı anlam boyutları ve araştırmaları önümüze sunuyor ve ” İnsan ırkı gelecekte nerede olacak ve nasıl değişeceğiz?” sorusunu akıllarımıza getiriyor. Düşünce bulutları üstümüzde dolaşıyor. Hadi gelin birlikte biraz gezelim. Kapıdaki görevlinin verdiği kitapçığı açıp eserlere kulak vermeye başlıyoruz.

1)Tekniğe Dair Teknik Olmayan Bir Değerlendirme, Özge Ejder

İsimdeki nüans ve yazıların sunumu dikkati çeken ilk noktalardı.

2)Two PHDs Talking to Each Othe, Alp Güneysel

Sergiden haberdar olmam bu proje sayesinde diyebiliriz. Yurdumun şairlerinden Robot Şair Deniz Yılmaz’a denk geldiğim sırada sergiye doğru bu yönde bir akış sağlamış oldum.

3)Değişken, Selçuk Artut

İsmiyle birebir örtüşen bir eser. Siyah kara bir kutu üzerinde kelime ve bir açıklama bulunuyor. Açıklamalar enteresan. Üzerindeki düğmeye basınca dijital ekrandaki yazı değişiyor.

4)Prothesengott, Onur Sönmez

Ne kadar gerçekçi ve ürkütücü değil mi ????

5)Elon Mars’ın Maceraları

SpaceX kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın, merakla beklenen Mars’ı kolonileştirme planı üzerine…

6)Yapay Zeka Kedicik: Yönetim İçin Yapay Zeka,2016, Pınar Yoldaş

Nüktedar bir dille geleceği işleyen bir video…

7)Pencere, Alp Güneysel

Son olarak, ekrana baktığında seni robota dönüştüren bir pencere var burada. İlk başta eğlenceli gözükse de toplum olarak robotsulaştığımız 21.yyının korkunç bir yansıması. İnsansı robotlar, robotsu insanlar; kavram karmaşası…

Serginin sonunda seni  şu sorularla baş başa bırakayım. Aşağıdaki 3 soru her katılımcıya sorulmuş, türlü türlü cevaplar verilmiş.

-İnsan,teknolojinin tanrısı mı? Ya da biz her şey kendi kontrolümüzde zannederken,

roller değişiyor mu?

-Robot haklarından bahsettiğimiz bir devirde, insan haklarını koruyabiliyor muyuz?

-Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz her şeyin yavaş yavaş gerçek olduğu bir dünyadayız. Gerçeğe dönüşmesini heyecanla beklediğiniz bir bilim kurgu senaryosu?

Sorular düşündürücü değil mi? Böylece sergimizin sonuna geldik. Sorulara cevaplarını ve şayet sergiye gidersen dönütlerini bekliyor olacağım.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir