Gökyüzünün Başka Rengi

Her yeni güne heyecanla uyanıyor musun? Karşılaşacağın yeni şeyler içini kıpır kıpır ediyor mu? Güçlü, mutlu ve güvenli hissediyor musun? Sorunların üstesinden gelmeyi başarabiliyor musun?

Bu yazıyı okuyabildiğine göre hayattasın. Hiç şaşırtıcı bir cümle değil di mi? Ama anlamını gerçekten yaşıyor musun bir düşün.Günlerinin keşkelerle ve böyle olmamalıydı’larla geçtiği bir hayat mı, mutluluğu haftasonlarındaki birkaç saate indirgeyen bir hayat mı, yoksa endişelerini ve korkularını yaşadığın bir hayat mı seninkisi? Ya da hayallerin olan yolda yürümekte olduğun bir hayat mı? Hayattasın ama hangisinde?

Her ne kadar sınırsız gibi gelse de bu dünyadaki vaktimiz sınırlı. Ölüm gibi bir gerçeği unutuyoruz çoğu zaman. Ölüm hep başkalarının başına gelen bir durum. Çünkü bu zamana kadar öyle oldu. Bitiş noktası… Hani hep denir ya hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Bu şeritte neler görmek istiyorsun?

Hayat sandığın kadar zor olmamalı. Her kötü şey senin başına gelmiyor, sadece sen böyle hissetmiyorsun. Seninle aynı zamanda kim bilir kaç arkadaşın aynı şeyleri yaşıyor da bilmiyorsun. Yaşa. Hayır, sadece güzel hisleri yaşa demiyorum. Olumsuz; korku, acı, hüzün gibi duyguları da yaşamalısın. Başına her şey gelebilir. Ama çabuk toparlan. Mazoşistlik yapıp kendine acı çektirme. Tabi başkalarına da:) Zamanın kıymetli. Ona harcayacağın zamanla belki de neler katarsın kendine? Evde kaçmak için seçtiğin uykuya vereceğin zaman yerine sahile gidersin belki orada oturan yaşlı teyzeyle laflarsınız. Kitabını alıp yollara verirsin kendini, karşına bir turist çıkar gideceği yere götürürsün onu. Yeni bir film izlersin. Bir seminere katılırsın…

Hayat, çok değişkenli bir fonksiyon. Bazen sana verilen üzerinde oynama yapman gerekir. Her şeyi hazır bekleme. Sadece bazı parçaları doğru yere yerleştirmeli ve içindeki gücü pozitif güce çevirmelisin. Zira tüm isteklerine kavuşmak için gereken güç dışında bir yerlerde değil, içinde!

Mirac; insanın dışarıda maddi bir sema’ya değil, kendi manevi sema’sına yükselmesidir. Taşraya [dışarıya] gözlerini kapamazsan kendini göremezsin! /Dücane Cündioğlu

Gökyüzünün başka birçok rengi var. Kendi semanda gezintiye çıkıp keşfetmeye ne dersin?

Fotoğraf: Zarif Arslanhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir