GİRİŞİMCİDE BULUNMASI GEREKEN 7 ÖZELLİK

Sokağa çıkıp soralım. Çoğu kişi kurumsal iş hayatından şikayet eder. Sabah 9 akşam 5 masabaşı.. ya da herkesin “Bu iş şöyle olmalı” diye bir fikri vardır. İşte girişimciliğe yöneliş tam da burada gerçekleşiyor. Çünkü girişimciliğin ön planda olmasının en büyük nedeni kurumsal şirketlerin çalışma şartlarını zorlaştırmasıdır. Böylece çalışanlar şartların zorlaştırılmasıyla mevcut işinden memnun olmayıp yeni girişimcilik fikirleri üzerine odaklanmaya başlıyor. Tabi bir insanın risk alıp kendi işini kurması da o kişi için zaman ve tecrübe demek oluyor. Burada önemli olansa bu fikirlerin değerlenmesi. Yani gerçekleştirilmesi. Peki siz gerçekleştirmeye girişenlerden misiniz? Yoksa girişemeyenlerden mi? Yaptığınız girişimler başarıya ulaşmakta mı? Soruyu şöyle de değiştirebiliriz. Girişimci dünyasında başarıya nasıl ulaşılır? Bu sorulara cevap verebilmek için sizlere başarılı girişimcide bulunan 7 özelliği derledik:

1.MOTİVASYON

Girişimcinin kendisini harekete geçirecek motivasyon kaynağı vardır. Girişimci insan meraklıdır. Hayalleri ve hedefleri vardır. Girişimci kendini çok iyi tanır ve enerjisi düşük olduğu zamanlarda yükseltmesini bilir. Girişimci için pazartesi sendromu yoktur. Mesai bitiş saati yoktur. Bu zorlu yolda kimi zaman girişimci yorulur, onu harekete geçirecek el ise motivasyonudur. Girişimcinin moral ve motivasyonu tamdır.

2.KRİZ YÖNETİMİ

Girişimin uzun bir yol olduğunu söyledik. Kendi işini kurma herkesin yapamayacağı, yetenek gerektiren de bir alandır. Stres, girişimcinin hayatında olmazsa olmazlardan biridir örneğin. Girişimci olarak stresini yönetemeyenler, zorluklar karşısında demoralize olanlar ya da çabuk pes edenlerdenseniz bu yol size göre değil demektir. Başlayan kişiler engellere takılınca vazgeçme noktasına gelebilmektedir. Girişimcilerin özellikleri arasında mutlaka ve mutlaka stres yönetimi ve zor durumlarla baş edebilme yeteneği yer almaktadır.Girişimci sorunları engel olarak değil, projeyi bir üste taşıyacak basamak olarak görür. Engellerle karşılaştığı anda var olan durumu saptayıp çözüm yoluna ulaştırır. Beklenmedik koşullarda her zaman yapıcı bir tavrı vardır. Soğukkanlı davranıp mantıklı kararlar almaya çalışır.

3.EKİP RUHU

Bir projenin ardında bir ekip saklıdır. Ekip ruhunu yakalamak projenin gidişatı açısından çok önemlidir. Ekibin içindeki uyum ister istemez karşı tarafa da yansımaktadır. Ekip, motivasyonu dinamik tutmak açısından da etkili bir faktördür. Yeniliklere açık, araştırmacı, meraklı ve farklı alanlarda uzman kişilerden oluşan bir ekip projenin kalitesinde kendini göstermektedir.

4.TİCARİ ZEKA

Girişimci yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin yani sıra mevcut yeteneklerini karşısına çıkan iş fırsatları ile bütünleştirip kar amacı güttüğü bir işte kullanarak kişisel ve ülke ekonomisinde harekete dönüştürür. Bu sebeple ticari zekasının gelişmiş olması gerekmektedir. Girişimci sermaye, emek, doğal kaynaklar gibi tüm bu faktörleri bir araya getirerek kazanç sağlama amacındadır. Bu sırada parasını yönetebilmesi girişimcinin sahip olması gereken özelliklerdendir. Gelir-gider takibi, kar durumu gibi ticari konularda yetkili olmalıdır. Girişimci, hesap ve matematik yapabilme özelliği ile var olan finansal verileri doğru yorumlayarak hangi kriterlerin hesaba katılması gerektiğine karar verip doğru adımları atmaya çalışmalıdır.

5.İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK

Girişimcinin her zaman bir B planı vardır. A planı işe yaramadığında veya sorunlarla karşılaştığında çözüm yolu için B planını devreye sokar. Girişimci, projelendirilme aşamasında potansiyel ihtiyaçlara da çözüm getirecek olmasına dikkat ederek iş planı hazırlar. Projenin gidişatını öngörebilir niteliktedir girişimci. Öngörü yeteneği ile gelecek hakkında fikir üretip isabetli kararlarla hayata geçirebilmek girişimci kişinin en önemli özelliğidir.

6.İLETİŞİM YETENEĞİ

Girişimci sürekli insanlarla etkileşim içinde olup yeniliklere açık bir tavır sergileyip başkalarının düşüncelerine de değer verir. Aynı zamanda girişimci özgür düşünceli, kendi kararlarını verebilen kişidir. Örneğin, müşterilerini çok fazla dinlemeleri gerekir. Bu sayede proje-memnuniyet araştırması yapmış olur. Girişimci; ekibinden müşteriden ya da başka birinden gelecek her düşünceyi dikkatle dinler. Bu sırada insanlarla iletişim kurma yeteneği çok büyük bir avantajdır. Tabiki en son karar girişimcinin iç sesidir.

7. YARATICILIK

Girişimci, projesini var olan diğer projelerden ayırmasını bilmelidir. Farkını ortaya koyup ilgi çekmelidir. Girişimcilik ekosisteminde büyüme odaklı olmayan girişimlerin başarılı olması mümkün olmayacaktır. Büyümesi de hedef kitlenin ilgisini çekmekle gelecektir. Hedef kitlenin kullanacağı, kullanırken mutlu hissettiği projeler çıkarmalıdır. Girişimci var olanı taklit ederek bir yere gelemez. Yenilik ortaya koymalıdır. Bu açıdan ekipteki beyin fırtınaları çok önemlidir.

Girişimcide bulunması gereken 7 özelliğe değinmiş olduk. Bugün, yeniliklere giriştiğiniz bir gün olsun. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir