Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilecek yerler bakımından son yılların en popüler şehirlerinden bir tanesi. İç Anadolu Bölgesi’nde yer almasına rağmen ortasından geçen Porsuk Çayı sayesinde adeta bir sahil kasabası görünümünde. Porsuk Çayı’nda gondolla gezi keyfi ünlü Venedik Kanalı’nı hatırlatıyor. Sazova masal şatosu ile Disneyland’a götürüyor sizi. İstanbul’dan hızlı trenle 3 saatte varabileceğiniz Eskişehir, hareketliliği ve sıcaklığını yakalayabileceğiniz dolu dolu bir yer. Öğrenciler şehri olan Eskişehir’e mini bir haftasonu gezisi hatta günübirlik bir gezi bile pek ala planlayabilirsiniz.

1-Porsuk Çayı

yolcu360.com/

Porsuk Çayı‘nın her iki yakasına kurulu kafe ve restoranlar, bu bölgenin gece gündüz çok hareketli olmasını sağlıyor. Güzel bir havaya denk gelirseniz, gondol ve bot turu yapmayı ihmal etmeyin. Bizse ocak ayında gitmemiz sebebiyle şehrin sıcak yerlerine sığındık.

2-Tülomsaş Müzesi

"Devrim" ismi başka markalarda kullanılamayacak
Foto kaynak: trthaber.com

Tülomsaş (Eskişehir Demiryolu Fabrikası) Müzesinde Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrimle ve üretim hikayesiyle tanışabilirsiniz. Müzenin bahçesindeki camekanlı mekanda 1961 yılında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in isteğiyle 129 günde tamamlanan Devrim’in günümüze kalan tek örneği sergileniyor. Devrim, dönemin zor koşullarına rağmen 4,5 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 200 Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle tamamlanmıştır. Bu otomobilin üretimi Türk sanayicilik tarihi açısından önemli bir nokta. Devrim arabası ise Eskişehir’in bir sembolü haline gelmiştir. Bunun dışında ilk yerli buharlı lokomotif olan “Karakurt” adındaki lokomotifi de müze bahçesinde inceleyebilirsiniz.

Devrim Arabalarının yapılış hikayesini daha detaylı incelemek isterseniz, Tolga Örnek’in yazıp yönettiği Devrim Arabaları filmini öneririm.

Bahçenin haricinde müzenin içine girip rehber eşliğinde bilgi almanız gezinizi daha anlamlı kılacaktır. Ayrıca müzenin yanındaki kafede soluklanabilirsiniz. Çayı güzel 😉

3-Odunpazarı Evleri

Eskişehir’de turizmin merkezi Odunpazarı
odunpazari.bel.tr

Osmanlı döneminin ruhunu sokaklara taşıyan Odunpazarı Evleri‘nin bulunduğu rengarenk sokaklarda taşlı yollarda gezerken, buranın neden dünya çapında bir şöhrete sahip olduğunu anlayacaksınız. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde yer alan ve tarihi yeniden canlandıran Odunpazarı, Eskişehir’in kurulduğu yer. Eskişehir’in Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ayrı ayrı dönemlerini bir arada yansıtan yapıları başarılı bir restorasyon çalışmasıyla korunan, Osmanlı mimarisi renkli nostaljik evleri ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz çarşıları kesinlikle görülmeye değer. Yakın mekanlardan Eskişehir’e özgü Met helvası da edinebilirsiniz.

4- Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Hediyelik eşya arıyorsanız uğramanız gereken yer burası. Başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar olmak üzere kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. 

5-Ataol Behramoğlu Kitaplığı

2019 yılında restorasyona uğrayıp Ataol Behramoğlu kitaplığına dönüşen konak, kullanışlı bir okuma salonu olmasının yanı sıra Ataol Behramoğlu’nun kendi kitaplığını barındırıyor.

6-Hamamyolu Caddesi

Yoğun kent dokusunun içinde var olan caddede, farklı birtakım tematik alanlar bulunmakta. Park, Kitap Fuarı Alanı, Kafe-Oturma Alanı, Müze Alanı, Çocuk Oyun ve Sergi Alanı olarak her yaş grubundaki ziyaretçilere göre ışıl ışıl hareketli bir yer.

-Balaban Kebap

Eskişehir’in imza yemeği olan Balaban Kebap tam bir lezzet patlaması. Pide, köfte, tereyağı, sos, yoğurt, ızgara biber ve domates’ten oluşan Balaban köfteyi, Abdüsselam Kebap Salonu‘nda tadabilirsiniz. Girişte sıra beklemeniz olası ama kesinlikle değiyor.

7-Anadolu Üniversitesi-Türk Bilim-Kültür ve Sanat Merkezi

Sazova parkı alanının hemen yanında bulunan Türk Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, tarihimizde bulunan tıp, matematik, astronomi, geometri gibi alanlarda önemli katkıları olan Türk ilim ve bilim insanlarını tanıtan bölümlere sahip. Ayrıca bu alanları rehber eşliğinde geziyorsunuz. Bu kapsamlı turu okullara da sağlayabiliyorlar. Ayrıca alt katında müzik alanı mevcut. Geçmişten günümüze birbirinden farklı müzik aletlerinin bulunduğu, prova salonlarının bulunduğu alanlar da var. Çocuklara yönelik matematik destek noktası da bulunmakta. Dizaynı ve içindeki çeşitli bölümleri sizi etkilerken, saatin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir mekan.

Anadolu Üniversitesi-Türk Bilim-Kültür ve Sanat Merkezi ile ilgili görsel sonucu

-Sorpa Çorbası ve Çibörek

Eskişehir’e gelmişken bu ikisini tatmamak da olmaz. Sorpa çorbası düğün çorbasına benzeyen gayet lezzetli bir çorba. Çiböreği ise atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz. Çiğ börek değil!

8-Sazova Parkı

Adeta Disneyland’ın Eskişehir şubesi… Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi ve Hayvanat Bahçesi gibi içinde yok yok. Büyük-küçük demeden çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Umarım faydalanacağınız bir derleme olmuştur. İlber Ortaylı’nın “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” kitabında bahsettiği gibi “Tren mi var, atlayın; yol mu var, gidin.” İnsan ve şehir keşfetme isteğiyle, yeniliklere… Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir