Çevik(Agile) Bir Takım Oluşturmanın 6 Yolu

Birinci sınıf bir ekip olmanın sihirli ve kalıplaşmış bir formülü yok. Her takıma bağlı olarak farklılaşıp sürekli değişiyor olmalı- işte bu çevik!

Örneğin; inanılmaz çevik bir takım olmak istiyorsunuz. Özellikle ekibiniz şekillenmeye yeni başladığında, harika bir şey inşa etmeyi istemek gayet insani bir istektir. Bu özelliği kazanmak düşüncesindesiniz. Harika yazılımlar yayınlamak istiyorsunuz – bütün bunlar kolay görünüyor tabi ilk başta.

Ancak, ne yazık ki, gerçek bir birinci sınıf ekip olmak için bu çeviklikle ilgili sihirli bir tarif, gizli sos veya denenmiş ve gerçek bir formül yok. Her takıma ve şartlarına bağlı olarak farklı ve sürekli değişiyor olması gerekiyor. Ancak, ekibinizi harika bir hale getirmenize yardımcı olabilecek altı temel strateji vardır. Kendi ekibinize göre bunları uyarlayabilirsiniz:

Çevik bir ekip oluşturmak için 6 ipucu

1. Sabrın bir erdem olduğunu unutmayın

Şaşırtıcı bir çevik takım düşündüğünüzde, muhtemelen iyi yağlanmış bir makine gibi çalışan bir şey düşünürsünüz. İdeal bir dünyada, işlerin böyle çalışması gerekir, ancak bu, hareket halindeyken işlerin böyle çalışacağı anlamına gelmez.

İnsanların birlikte nasıl çalıştıklarına dair bir fikir edinmek ve gerçekten akan bir sisteme düşmek biraz zaman alıyor – bu kavram, çevik bir ekibin parçası olarak çalışsanız da çalışmasanız da geçerli. Ve Tuckman’ın “Grup Geliştirmenin Aşamaları” na göre, ekipler birkaç aşamadan geçiyorlar: oluşturma, fırtına, şekil verme ve performans gösterme. Bu süreç doğal olarak zaman alır.

Bu nedenle, ekibinizin başarısızlığa mahkum olduğunu düşünerek şekil almayın, çünkü hala üzerine çalışacağınız birkaç karışıklık var olmalıdır. Sabır bir erdemdir.

2. Değişime yanıt verin

Her şeyi basitçe bir kalıba koyabilir olsaydınız ve daha sonra şeylerin sonsuza dek aynı kalsaydı çeviklik çok daha kolay olurdu, değil mi? Ancak, bildiğiniz gibi, bu sadece çalışma şekli değil.

Değişim kaçınılmaz. Ve, çevik takımların kilit bir unsuru, her zaman önceki bir plana bağlı kalmaya çalışmak yerine, bu değişikliklere cevap verme yeteneğidir. En iyi takımlar önceliklerini sürekli olarak yeniden değerlendirir ve kaynaklarını buna göre değiştirir.

Evet, çeviklik büyük ölçüde düzen ve organizasyona dayanır. Ancak, o kadar katı olmamalısınız.

3. Sonuçlara odaklanın

Çevik bir ekibin güzelliği, süreç ve prosedürden ziyade sonuçlara ve çıktılara odaklanmasıdır.

Ekip üyeleri, sonuçlara daha fazla önem vererek sahip oldukları her türlü beceri ve uzmanlığı kullanarak karar verme, sorunları çözme ve yenilikçi çözümler geliştirme konusunda kendilerini güçlendirmiş hissederler.

Ne tür bir ekip üzerinde çalıştığınız önemli değil – herkes işini yapmak için güvenilir, değerli ve yetkin hissetmeyi sever.

4. Ormanları ağaçlar için kaçırmayın

“Agile Team” deki anahtar kelime nedir? Hemen “çevik” olduğu sonucuna varabilirsiniz, ancak oradaki operatif kelime aslında “takım” dır.

Geleneksel bir ekipte, sadece bireysel sorumluluklarınıza odaklanarak tünel vizyonu elde etmek çok kolaylaşır. Ancak, çevik bir ekibin parçası olduğunuzda bu işe yaramaz.

Başarılı olmak için herkesin nihai ürüne karşı sorumlu olduğu bir ortamı desteklemeniz gerekir – yalnızca bireysel katkıları için değil. Bu, her takım üyesinin çabalarının büyük resme katkıda bulunduğunu fark etmesini sağlarken, aynı zamanda tüm takım kavramının birlikte başarısız olmasını ve birlikte başarılı olmasını yeniden doğrular. Başarılı olmak için herkesin nihai üründen sorumlu olduğu bir ortamı teşvik edin.

5. Geri bildirim alın ve kullanın

İşte söylemesi zor bir gerçek: Doğru ürünü oluşturmuyorsanız, işlemlerinizin ne kadar düzenli hale getirileceği veya yazılımı ne kadar hızlı çıkarabileceğiniz önemli değildir. Doğru yolda olduğunuzu bilmenin tek yolu çok fazla geri bildirim toplamaktır.

Başarılı çevik ekipler, yazılımlarını mümkün olan en kısa sürede müşterilerin önüne çıkarmak için sistemlere ve yöntemlere sahip olurlar, böylece erken geri bildirim toplayabilir ve ürüne dahil edebilirler.

Müşteri geri bildirimlerinin ötesinde, verimli ekipler birbirlerine karşı da son derece şeffaftır. Halının altındaki sorunları süpürmezler. Tamamen dürüst kalırlar ve herhangi bir hata veya barikatı sürekli olarak öğrenme ve sonuçta iyileştirme fırsatları olarak görürler. Retrospektiflere sahip olmak bunu başarmak için çok yardımcı olabilir.

6. Daha önce hiç güvenmediğiniz gibi güvenin

Bu maddenin listede bir yerde görünmesi gerektiğini tahmin ediyordunuz, değil mi? Sonuçta, çevik bir ekip güven olmadan hiçbir şey değildir. Bu çok önemlidir ve gerçekte bir ekip olarak işlev görme temel kavramı bu noktaya dönüp durur.

Ekibin her üyesinin, başkalarının işleri ne zaman ve nasıl yapacaklarını söyledikleri şeyleri yapacaklarına güvenmesi gerekiyor.

Harika bir çevik takım olmak sadece bir hayal değil, bu temel stratejileri uygulayıp sabırlı olduğunuz sürece tamamen uygulanabilir. Bir deneyin ve hayret etmeye hazırlanın!

Metnin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Çevik(Agile) Bir Takım Oluşturmanın 6 Yolu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir