Blog mu Pek Okumam Ama

Blog, insanların öğrendiklerini, bildiklerini, paylaşmak istediklerini yazdığı web tabanlı bir sistemdir. Web ve Login (weB-LOGin) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir sözcüktür. Zamanla değişime uğrayarak gündelik hayatta blog şeklinde kullanılır hale gelmiştir. Blog kişiye ait takipçilere açık bir sayfa sunup ziyaretçi kabul ediyor. Ayrıca blogların içeriği geleneksel internet içeriğinden farklılık gösterdiği için sadece bloglar için kurulmuş özel indeksleme mekanizmaları ve arama motorları bulunuyor. Teknolojinin daha da hayatımıza ait olmasıyla sanal içerik oluşturma yolunda adımlar atılıyor. Türkiye’de blog dünyasından ne kadar haberdar, ne kadar blog dünyasının içinde diyerek sizler için bu yazıyı derledik. Araştırma 316 kişiyle yapılmış olup 134 erkek ve 182 kadın kullanıcımız araştırmamıza katılmıştır.

BLOGLAMA ATLAYAMAMIŞIZ

Bir şeyi öğrenmek istediğinizde o konuyu araştırırsınız, kaynaklarda tarama yaparsınız. Her yerde rakamlar farklılık gösterse de dünya üzerinde yaklaşık 200 milyona yakın blog var ve bu tarama işleminde kullanabilecek bir sürü kaynak var demek oluyor. Peki başvurduğunuz kaynakları ne kadar sıklıkta takip ediyorsunuz? Blog (Blogger) yazılarını ne sıklıkla okumaktasınız? Maalesef ki %43,7 ile çoğunluk Hiçbir zaman cevabını vermiş. Kullanıcıların %23,1’i Ara sıra takip ederken, %20,9’u Nadiren takip ediyor. %9,5’i Çok sık ve %2,8’i Her zaman blog yazılarını okuduğunu söylemekte. Görüyoruz ki kaynak havuzuna yeterince girilmiyor, bu alana bloglama atlayamamışız. Kitap okumayan bir toplum olarak maalesef ki eksikliği bloglar okurluğunda da görmekteyiz.

SANAL TOPLULUKLAR TOPLANMIŞ MI?

Çevrimiçi Topluluklar (Forumlar, Sözlükler) bilgi akışını sağlayan platformlardır. Farklı düşüncelerin aynı pencereye girdiği, rahatça yorumların yapıldığı sözlükler… Ve kişilerin bireysel tecrübelerini, işleriyle ve kurumlarıyla olan ilişkilerini, neleri sevdiklerini, sevmediklerini, hatta nelere güldüklerini bulabiliyorsunuz. Bu bağlamda çevrimiçi topluluk sosyal medya kanallarını hangi sıklıkla kullanmaktasınız diye sorduk. % 32,6’lık oran Ara sıra derken, %23,4 ‘lük oran Nadiren, %19,3’ü Çok sık, %15,2 Hiçbir zaman, %9,5 Her zaman cevabını veriyor. İnternetten ayrılamayan bir toplum olarak bu toplulukları çok takip etmiyoruz. Peki neden? Her konu her insanın dikkatini çekmiyor evet. Konu ilginç ama yazan kişilerin uslubü beğenilmiyor cevabı da pek mümkün. Sonuç olarak yararlı bilgi kadar çöp veriler de bulunmakta.

BUNU ALABİLİRİM BLOGDA OKUMUŞTUM

Peki Blog alışverişlerimizde etkili oluyor mu? Blog (Blogger, WordPress) sosyal medya kanalları satın alma kararınızı ne kadar etkiler?Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle majör sorun haline gelen birtakım meseleler bulunuyor. Aslında ne neyle giyilir, şuan trend nedir, kim hangi ürünü kullanıyor, hayatımızda ve özellikle moda alanında bloglara başvuruluyor. Kullanılan ürünlerin yorumları büyük rağbet görüyor. Yahut gezmek isteyen bir kişi gezmeden önce blogları tarayıp gitmek istediği yere karar verip ve bunun doğrultusunda tavsiye edilen otelleri tercih ediyor. İnternetten sipariş edilecek teknolojik bir alet, daha önce bu deneyimi yaşamış kişilerce paylaşılıyor ve almayı düşünenler blogu okuyup daha emin bir şekilde karar veriyor. Pollyfy katılımcılarına blog alışverişinizi ne kadar etkiler diye sorduğumuzda, %29,3,2ü Etkiler derken, %28,5’i Fikrim yok, %18,4‘i Hiç etkilemez ,%16,5’i Etkilemez , %7,3ü Çok Etkiler cevabını verdi.

4 KİŞİDEN BİRİNİN FİKRİ YOK

Çevrimiçi Topluluklar (Forumlar, Sözlükler) sosyal medya kanalları satın alma kararınızı ne kadar etkiler diye sorduğumuzda ise bloglara kıyasla daha büyük bir kitlenin %34,8’i etkiler dediğini gördük. Burada etkili olan kıstasın kişi sayısının artışı olduğunu görebiliriz.. Bu oranı %24,7 ile Fikrim yok takip ediyor. Yani her 4 kişiden birinin bu konu hakkında fikri yok. Enteresan değil mi? Alışveriş öncesi aldığımız iyi duyumlar alışverişte alınacak kararı şekillendirirken katılımcıların %15,8’i Hiç etkilemez, %14,6’sı Etkilemez diye düşünürken, %10,1’i Çok etkiler diye belirtmekte. Verilere baktığımızda etkiler ile fikrim yok seçeneklerinde bir yığılma var. Keskin cevapların verilmediğini görmekteyiz. Katılımcılar nötre yakın, çok fazla kutuplaşmayan bir sonuç oluşturmuşlardır.

Evet, sizler için blog ve sanal toplulukların takip edilme sıklığından ve alışverişi ne ölçüde şekillendirdiğinden kısaca bahsettik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…
Yazıma buradan da ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir