Başla: Oku-Gez-Dinle-Seyret

Evet farkındayım. Bu aralar blogumu şiirler, yazılar basmış durumda. Şiirler basmadan önce uzun bir süre şiir yazmamıştım açıkcası. Demlenme evresindeydi yazılacaklar. Bu durumun verdiği bir sonuç olarak susuz toprak misali ihtiyaçtı yağmurlu yazılar. Şimdiyse bu akışı bir kenara koyarak biraz daha eyleme yönelik notlar bırakıyorum size. Yani diyorum oturmaya mı geldik hadi biraz yaşayalım gezip okuyup dinleyip seyredip!

1. Oku: Matematiğin Aydınlık Dünyası

Sinan Sertöz’ün eski bilim adamlarının bilinmeyen yönleri, matematiğin işlevi, evrendeki var olan matematiğin yeri gibi konulara hiç sıkıcı olmayan bir uslüpla ele aldığı kitabı ‘Matematiğin Aydınlık Dünyası’ kitabını önerebilirim size. Toplumda var olan “Matematikçiler asosyal ve tek yönlü olur” gibi bahaneci bu kısır algıyı antitezlerle çürütüyor. Begeseli çekildikten sonra kitaplaştırılan eser, alanında iyi olan Türk matematikçilerine ve bilim insanlarına soru cevap şeklinde ilerliyor. Daha önce duyduğumuz Platon, Cauchy, Pisagor, Abel… gibi isimlerin bilinmedik yönlerine de değinen kitap okunduğunda algılarınızda size farklı bir kapı açacaktır.

2. Gez: Bilim ve Teknolojisi Müzesi

Gülhane’de olan müze, Fuat Sezgin tarafından kurulmuş. İçerisinde astronomiden, mimariye, matematikten tıbba birçok alanda ilim ve bilim insanlarının çalışmaları yer almakta. Bilim noktasında kendi öz değerlerimizden habersizliğimizi de yüzümüze çarpıyor bu müze. Kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden.

3. Dinle: Haggard-Per Aspera

Lisedeyken tanıştığım grubun sevdiğim parçalarından. Dönüp dönüp dinlediğim ve sıkılmadığım.

…..

Şimdi, gece kenara çekildikçe, yeni bir tan sahneden çekilecek

Sessizce yeni çağın bilimi uyanır

…..

Karanlık ve en derin saatlerimde
Parlayacaklar…
(aşağılamamı hisset)
Hiç bitmemecesine
(unicorn’u öldüren kılıç)
Parlayacaklar… Zaferi görene dek mücadele edecekler

 

4.Seyret: Her

Edindiği işletim sistemine aşık olan yalnız hassas bir adamın, varlık-yokluk-his kavramlarıyla ilişkisini işleyen bir film. Teknolojiye ve yalnızlığa bakışınızı değiştirecek.

Eveet… Umarım bu önerilerim ilham verir. Film, kitap, şarkı, müze hakkında yorum bırakırsanız mutlu olurum. Bir sonraki başla serisinde görüşürüz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir