Atlassian Nedir? Ürünleri Nelerdir?

atlassian

Atlassian Corporation Public Limited Company, proje yönetimi, içerik üretimi için ürün geliştiren Avustralya kurumsal yazılım şirketidir. Genel merkezi Avustralya Sidney olmak üzere 2002 yılında kurulmuştur. Kurucuları Mike Cannon-Brokes ve Scott Farquhar‘dır.

Atlassian’ın öne çıkan ürünlerine bakacak olursak,

Jira en iyi sorun izleme uygulaması olarak bilinir. Atlassian’ın java diliyle geliştirdiği ürün, hata takibi ve çevik proje yönetimi sağlar. Şöyle bir ekran yüzü vardır.

Confluence ise ekip işbirliği ve wiki uygulaması ile bilinir.

Trello ise başka kullanıcılar tarafından geliştirilen proje yönetim uygulamasıyken, atlassian tarafından satın alındı. Kişisel olarak da planlanlamanızı kolayca yapabileceğiniz bir ürün.

OpsGenie, Türk girişimci firmanın geliştirdiği nöbet ve uyarı sistemidir. 2018 yılında Atlassian, OpsGenie’yi Türk girişimcilerden 295 milyon dolara satın almıştır. Yazılımda ya da websitesinde yaşanan kesintileri haber vererek operasyon ekiplerinin olayları daha hızlı çözmesi için tasarlanmıştır.

Atlassian birçok ürünü kendi bünyesine geçirerek büyüme yoluna gitmiştir. Bu açıdan agar.io oynunu hatırlatır 🙂

Atlassian Ürünleri

Atlassian’ın Çıkış Noktası

Bildiğimiz gibi dünyada neredeyse bütün büyük başarılar ekip çalışmasının sonucudur. Ekipler büyük fikirlerden ilham alarak çalışırlar. Bunlar insanların birlikte çalışmasıyla sağlanır ancak. İşte Atlassian’ın ilham aldığı köken budur.

Unleash the potential in every team

Atlassian bu ekiplere yazılım sağlar ve ekiplerin potansiyelini serbest bırakmasını sağlar. Başka bir deyişle “Unleash the Potential In Every Team

Daha önce duymuşsunuzdur; dünya, yazılımları tüketiyor. Evet bu doğru neredeyse tüm endüstri alanlarında. Bu yarışmacı pazarda, yazılım inşa etmek zorlu bir süreç. Çünkü çok fazla şey içeriyor. Bunun içinse süreci başarılı tamamlamak adına birçok yazılım ekibi birlikte çalışıyor.

Atlassian ise geçtiğimiz 10 sene içerisinde teknik ve teknik olmayan kullanıcılar için çalışmalarını bu yönde gerçekleştirdi.

Kısacası Atlassian; kullanıcılarına daha iyi planlama, izleme(tracking), daha iyi içerik oluşturma ve paylaşım açısından hizmet sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir