Anlıyorum Ama Konuşamıyorum… Güzel Ama İngilicce…

Anlıyorum Ama Konuşamıyorum Bu söylemlerle pek çok yerde karşılaşmışsınızdır. Evet, çoğu kişinin üzerine yoğunlaşmak istediği bir konu: İngilizce. Bilimsel dilin yani evrensel dilin hâkim olduğu dünyada, İngilizce bilmemek adeta üç maymunu oynamak gibidir. Sadece yabancı bir ülkenin vatandaşını anlamak için değildir. İngilizce dünya çapında bir dil olduğu için ayrıca diğer devletlerin tarihleri, gelenekleri, görenekleri ve dahası hepsini anlamamızda yardımcı olan bir unsurdur. Biz de Pollyfy kullanıcıları için Türkiye’de İngilizce ne kadar önemli, ne düzeyde ve öğrenme yöntemleri olarak neler uyguluyoruz’u Pollyfy’ı kullanan 371 üyemize diye sorduk ve sizler için derledik.

İngilizce öğrenmek senin için ne kadar önemli?1

Okul, iş ve sosyal yaşantıda çoğu zaman karşımıza çıkan İngilizceyi öğrenmek ne kadar önemli? Edindiğimiz verilere göre, %3,5’lik kısım ‘Önemli değil’, %5,9’luk kısım ‘Kısmen önemli’, %21,6’lık kısım ‘Önemli’, %20,5’lik kısım ‘Çok Önemli’ ve %48,5’lik kısım ‘Son derece önemli’ olduğunu savunuyor. Önemlilik durumu iş, yaş, konum itibariyle değişiklik göstermekte. Örneğin, uluslararası ilişkiler bölümünden mezun bir kişi ile Türk dili edebiyatı bölümünden mezun bir kişinin iş kapsamında ingilizceyi kullanma yüzdeleri farklılık gösterir ya da bir lise öğrencisinin ingilizceye gereksinimi, yabancı firmalarla çalışan bir iş adamının İngilizceye gereksiniminden farklıdır. Hayatın gerçeklerine dönersek iş dünyasında İngilizce çok büyük öneme sahiptir.

İlkokuldan beri öğreniyoruz ama gerçekten öğrendik mi?

Genel İngilizce Seviyeniz Nedir?

İş başvurularının vazgeçilmez sorusu: Genel İngilizce seviyeniz nedir? Evet, Türk milleti olarak birçoğumuz ilkokul hatta kimilerimiz anaokulundan beri İngilizce öğrenmekte. Peki, ne kadar yol kat edebildik? Kişiler Dünya üzerinde global düzeye ulaşma yolunda adım adım ilerlemekte. Gelin bakalım Türkiye’de ingilizce seviyesi ne şekilde? Oranlar birbirine yakın olmakla birlikte %22,4’lük kısım orta üstü, %21,8’lik kısım orta sayılır, %18,3’lük kısım orta, %14,6’lık başlangıç, %11,9’luk ileri seviye ve %11,1’lik kısım üst ileri seviyede bulunduğunu belirtiyor.

Dünyaca ünlü eğitim kuruluşu Education First, geçtiğimiz 2016 yılının dünya kapsamında İngilizce yeterlilik verilerini açıkladı. Verilerdeki sonuç bir hayli ilginç. Araştırmacılar İngilizce yeterlilik oranlarıyla yüksek gelir ve yüksek hayat kalitesi arasında doğru orantı olduğunu açıklamış. Ayrıca dünya genelinde en yüksek İngilizce yeterliliği 18-25 yaş grubundakilere aitmiş. Türkiye’de il bazında başı çeken şehir ise Ankara, onu İstanbul ve İzmir takip ediyor.

Gelelim ülkemizin Avrupa’da ve Dünya’da ne durumda olduğuna. Türkiye, araştırmaya dâhil edilmiş 26 Avrupa ülkesi arasında sondan ikinci sırada; sadece Azerbaycan’ın üzerinde. Ayrıca kıtada sadece bu iki ülke “Çok Düşük” seviyesinde yer alıyor. Dünya genelindeki toplam 72 ülke arasında ise 51. sırada bulunuyoruz. Hem Avrupa’nın, hem de dünyanın ilk 5’inde ise Hollanda, Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya bulunuyor. İskandinav ülkeleri bu konuda aşıp gitmiş anlayacağınız.

Peki, İngilizce ’de hangi konularda kendimizi eksik buluyoruz?

Dil birçok alandan oluşuyor. dil bilgisi, okuma, konuşma… Peki, Türk milleti ingilizce konusunda dil becerilerinden hangilerinin zayıf olduğunu düşünüyor? Pastanın en büyük dilimi %62,0’lik oran ile konuşma olduğunu belirtiyor

Dil becerilerinden hangilerinin zayıf olduğunu düşünüyorsunuz?

Konuşma pratiği yapma fırsatını yakalayamayan kitle bu konuda eksik kalıyor. Dilimin ikinci büyük kısmı %40,2’lik oran ile kelime bilgisi. Sınav için ezberlenilen kelimeler kullanılmadığı zaman çabuk unutuluyor ve eksikliğe sebep oluyor. Dilimin geri kalan kısımları ise %38,5 ile dil bilgisi, %33,2 ile Dinleme, %22,4 ile Yazma, % 18,9 ile Okuma oluyor. Baktığımızda yazmayla okumadaki yüzde azlığı göze çarpıyor. Yani bireyler kâğıt üzerinde İngilizceye daha hâkim.

Günlük İngilizce… İngilizceyi Günlük Hayata Taşıyor Muyuz?

Uzun soluklu işlerimizde prensip, o işten sağladığımız faydayı maksimize etmenin yegâne yoludur. Mesela ingilizce konusunda, bir gün 5 saat çalışıp haftanın diğer günleri elimize almamak mı daha etkilidir yoksa her gün günün belirli bir kısmında ingilizceyle haşır neşir olmak mı?

Günlük hayatta sıklıkla İngilizce konuşuyorsunuz?Ve biz bu durumun neresindeyiz? Dil, pratik gerektiren bir alan. İngilizceyi günde ne kadar kullanıyorsun diye sorduğumuzda aldığımız sonuç, %33,4 ile nadiren, %31,3 ile bazen, %19,1 ile hiçbir zaman, %10,8 ile genellikle, %5,4 ile her zaman olduğunu gösteriyor

İngilizce Öğrenmek İçin Hangi Yöntemleri Tercih Ediyoruz?5

Aldığımız cevaplara göre ilk tercih edilen yöntem %62,0 ile dizi film izlemek. Özellikle genç kitleye hitap eden bu yöntem, kurgu faktörünün etkili olmasıyla daha keyifli bir boyut kazanıyor ve izleyiciler kendi dillerinde film izlemek yerine yabancı dillere yöneliyor.Böylece çok bir değişiklik yapmadan İngilizcelerine katkıda bulunmuş oluyorlar.

İngilizce öğrenmek için hangi yöntemleri tercih ediyorsunuz?

İkinci sırayı %40,2 ile mobil uygulamalar alıyor. Küçük oyunlarla zevkli hale gelen mobil uygulamalar, yolda metroda tramvayda telefonda mevcut olması sebebiyle tercih ediliyor. Kullanıcıda zaman tasarrufu hissini uyandırıyor. Kurs seçeneği %22,4 ile takip ediyor. Kursta aynı amaçla toplanan kişilerin bir arada olması sebebiyle bireyi motive ediyor. Devamlılık konusunda kişiyi teşvik ediyor. Eğitim videoları %38,5 ile ve hikâye kitapları %18,9 ile devam ediyor. Eğitim videoları da istenilen yerde, istenilen zamanda kullanıldığı için tercih ediliyor. Bir konu hakkında bilgi öğrenirken dile de katkı sağlıyor. Hikâye kitaplarının son sırada yer alması ise okuma oranının azlığıyla paralel doğrultuda ve şaşırtmayan bir sonuç.

Her 4 Kişiden Biri Kararsız6

Mobil uygulama ile İngilizce öğrenme “dinleme” ve “konuşma” becerisininin geliştirilmesine olanak sağladığını düşünüyor musunuz?

Mobil uygulamalar pratik ve taşınabilir olmasından tercih edilen platformlardır. Uygulamalar, internet üzerinden 7/24 takip edebileceğiniz zengin dijital içeriklerden oluşmakta. İnternetin her yere ulaşabilen kolu İngilizceyi ne derece şekillendirmiş? Mobil uygulama ile ingilizce öğrenme “dinleme” ve “konuşma” becerisininin geliştirilmesine olanak sağladığını düşünüyor muyuz? %36,9’luk kitle olumlu bakarak düşünüyorum derken, %26,4’lük kısım kararsızım diyor. Bu orana baktığımızda her 4 kişiden 1’i bu konuda kararsız. %16,7’si kesinlikle düşünüyorum derken, %12,2’si düşünmüyorum ve %7,8’i kesinlikle düşünmüyorum diyor. Özetle mobil uygulamaların dinleme ve konuşma bağlamında katkı sağladığı düşünülüyor.

***Bugün dünden iyiydi. İnanıyoruz ki yarın daha da iyi olacak. Kendimizi İngilizcede konuştuğumuz gibi her alanda istediğimiz seviyeye getirmek için doğru metodlarla ,doğru zamanda güzel işlerde bulunmak umuduyla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir